Yetişkin Sağlığı

Bebek Gibi Uyumanın Yolları

Avrupa Kalp Dergisi, uyku sorunlarının sadece can sıkıcı ve yorucu olmadığını, aynı zamanda kalp hastalığı ve inme riskini artırdığını da ortaya koyan bir araştırma sonucu yayımladı.   YATAKTA DEBELENME: Nedeni..

Bebek Gibi Uyumanın Yolları

Avrupa Kalp Dergisi, uyku sorunlarının sadece can sıkıcı ve yorucu olmadığını, aynı zamanda kalp hastalığı ve inme riskini artırdığını da ortaya koyan bir araştırma sonucu yayımladı.

 

YATAKTA DEBELENME: Nedeni oda sıcaklığı yüksek olduğu için vücut ısınızın da yükselmesi olabilir. Oda sıcaklığınız 16, yorgan içi sıcaklığınız 29 dereceden yüksek olmasın.

 

SERSEM GİBİ UYANMAK: Nedeni her zamankinden farklı bir saatte uyanmak ya da çok uyumak olabilir. “Bugün izinliyim, istediğim kadar uyurum” diyerek uykunun dozunu kaçırmazsanız, sorunu çözebilirsiniz.

 

UYKUDA KONUŞMAK: İlaç ve alkol kullanımı, genetik unsurlar ve aklınıza bir şeyin takılı olması neden olabilir. Bunlara “parasomniya” denir. Kafanıza takılan sorunlarınız konusunda uzmandan destek alın.

 

GÜN İÇİ YORGUNLUK: İyi uyku almanıza rağmen, fazla kilolarınız ve huzursuz uyumanız, buna neden olur. Öncelikle kilo verin; ancak kendinizi yine yorgun hissediyorsanız doktorunuza başvurun.

 

GECE UYANMAK: Nedeni ileri yaş ve uyuduğunuz ortamda değişiklik olabilir. Yatmaya yakın bir şeyler yemeyin, içmeyin, uyuduğunuz yeri gözden geçirin.

 

ÇOK ERKEN UYANMAK Nedeni depresyona bağlı “insomnia” (uykusuzluk hastalığı) ve yine uyuduğunuz ortamda değişiklik olabilir. Genelde uykunun derin olduğu ilk saatlerinde değil, ilerleyen saatlerde uyanılır. Sorunun ortamın kötülüğünden değil de “insomnia” kaynaklı olduğunu düşünüyorsanız doktorunuza gidin.

 

DİŞLERİ GICIRDATMAK: Stres veya genetik kaynaklıdır. Ağız sağlığını bozar ve baş ağrısı da yapar. Sorun psikolojikse uzmana görünmekte fayda var.

 

ÇOK UYUMAK: Warwick Üniversitesi’n den Prof. Francesco Cappuccio’ya gö re sağ lık sorununun işaretidir. Bu ne denle sürekli aşırı uyku ihtiyacı duyuyorsanız doktora gidin.

 

KÂBUS GÖRMEK: Nedeni çoğunlukla strestir. Uyku öncesi rahatlamaya çalışın.

 

Gazete Habertürk

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL