Bayramda kalbi korumanın 10 yolu

Yetişkin Sağlığı
Yine bir bayram arifesinde tatlı heyecan başladı. Ziyaret edeceğimiz akraba ve dostların listesini şimdiden oluşturduk. Misafirlerimiz için de mutfağımızda ayrı bir bayram telaşı var. Bazılarımız da b...
EMOJİLE

Yine bir bayram arifesinde tatlı heyecan başladı. Ziyaret edeceğimiz akraba ve dostların listesini şimdiden oluşturduk. Misafirlerimiz için de mutfağımızda ayrı bir bayram telaşı var. Bazılarımız da bayramı tatil fırsatına çevirmek için planlarını yapmış bile. Bu tatlı koşuşturmanın bayramdaki ortak noktası ise tabi ki; birbirinden lezzetli yemekler ve içecekler… Ancak özellikle oruç tutan kişilerin bayramda mideye aşırı yüklenmeleri sağlığı riske atabiliyor. Örneğin, tansiyon yükselmesi, çarpıntı ve nefes darlığı gelişebiliyor. Risk altındaki kişilerde ise kalp krizi rahatlıkla tetiklenebilirken, diyabet hastalarında da şeker krizi gelişebiliyor. Bu nedenle Ramazan Bayramı’nda tüketeceğimiz besin ve içeceklere çok dikkat etmemiz gerekiyor. Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Ahmet Karabulut, bayramda özellikle kalp ve damar sağlığı için dikkat edilmesi gereken noktalar hakkında önerilerde bulundu.

1.Güne hafif bir kahvaltı ile başlayın

Oruç sonrasında ilk kahvaltı genelde önemseniyor ve çeşit olarak brunchları aratmayacak zenginlikte olabiliyor. Ancak bayrama hafif bir kahvaltı ile başlamanız ve sucuk ile salam gibi işlenmiş etlerden uzak durmanız gerekiyor. Hafif bir kahvaltı yorgunluğu önleyecek ve gün içinde tansiyon ile kalp ritminin normal aralıkta seyretmesine katkı sağlayacak.

2.Güllaç alışkanlığınızı bayrama da taşıyın

Ramazan ayına has güllaç tatlısı bayramda da sofranızdaki yerini almalı. Tercih edebileceğiniz diğer tatlılar ise sütlaç ve irmik tatlısı olmalı. Sindirimi kolay olan bu tatlılarla mide gerilmesini engelleyerek; ritim bozukluğu ve tansiyon ataklarının önüne geçebilirsiniz. Evde hazırlayacağınız organik meyve tadındaki dondurmalarla da hem kan şekerinizin yükselmesini önleyebilir, hem de damarlarınızı koruyabilirsiniz.

3.Meyve tabağı en sağlıklı tercih

Tatlı yerine misafirlere bir porsiyon soğuk karpuz ya da kavun gibi meyve ikramına ne dersiniz? Günde tüketilecek olan 2-3 porsiyon meyve ile damar sağlığı koruma altına alınıyor. Yapılan araştırmalarda; günlük 3-5 porsiyon taze meyve tüketiminin kalp hastalığı riskini azalttığı gösterilmiş.

4.İkramları ara öğünlere denk getirin

İster tatlı ister meyve olsun, ikramları yemek aralarına denk getirin. Çünkü ana öğünden hemen sonra tüketilecek olan tatlı, mide gerginliğini arttırıyor, kanı koyulaştırıyor ve kan basıncını yükseltiyor. İkramların ara öğünde tüketimi sayesinde ise kan şekeri sabit tutulabiliyor. Ayrıca ana öğünlerde alınacak olan fazla besinin de önüne geçilmiş oluyor.

5.Tercihiniz bitter çikolata olsun

Şeker ve çikolata, bayramın elbette vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. Kalp hastalığınız varsa ya da kalp hastalığı için risk taşıyorsanız, tercihiniz bitter çikolata olmalı. Bitter çikolata damar dostudur. Yapılan araştırmalarda; günlük 5-7 gram düzenli bitter çikolata tüketiminin kalp hastalığı riskini azalttığı gösterilmiş.

6.Su, ayran ya da limonata için

Özellikle evde hazırlanan, tuz ve şeker oranı düşük olan ayran veya limonata ile yazın vücudunuzun artmış sıvı ihtiyacını yerine koyabilirsiniz. Su, ayran ve limonata mideye dost olup, büyük kısmı bağırsaktan emiliyor ve vücuttaki sıvı dengesinin korunmasına yardımcı oluyor. Ancak her zaman olmazsa olmazımız tabi ki su olmalı.

7.“Hayır” demeyi öğrenin

Özellikle bayramda ikram edilen pasta, börek gibi karbonhidrat açısından zengin besinler midenin yükünü artırıyor ve vücuttaki insülin dengesini bozuyor. Ayrıca tansiyonun aniden yükselmesine ve kalp spazmına neden olabiliyor. Bu sorunlar genellikle yemekten birkaç saat sonra ortaya çıkıyor. Bu yüzden bayramda tok iken gelen ikramlara ve aşırı kalorili tatlılara “hayır” demeniz sağlığınız için önemli.

8.Açık büfe tuzağına dikkat edin

Bayramı tatilde geçirecekseniz eğer açık büfe tehlikesine karşı uyanık olun. Açık büfe ile alacağınız fazla ve karışık gıdalar nedeniyle hem mide ile bağırsak bozuklukları gelişebiliyor, hem de tansiyon değerlerinde artış olabiliyor. Ayrıca ağır yemekler sonrasında kan koyulaşıyor ve kalp krizi riski artıyor. Bu nedenle vücudunuzu yormayacak olan alakart yemek çeşitlerini tercih edin.

9.Öğle saatlerinde ziyarete gitmeyin

Güneş ışınlarının dik geldiği 12.00-15.00 saatleri arasında dışarı çıkmamaya özen gösterin. Gerek ziyaretler, gerek geziler olsun, seçeceğiniz zaman sabah ya da akşamüstü serinliği olmalı. Çünkü aşırı sıcaklar tansiyon ataklarını ve kalp krizi gelişimini tetikleyebiliyor.

10.Spor için fırsat yaratın

Unutmayın ki bayram sadece yeme içmeden ibaret değil. Akşam serinliğinde yapacağınız yarım saatlik yürüyüş, vücudunuza sağlık ve zindelik katacaktır. Haftada 4 gün, 30 dakika süreyle yapacağınız hızlı tempolu yürüyüş, kalp hastalığı riskini azaltacaktır.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme