“Bayramda diş çürüğünüz başlayabilir”

Yetişkin Sağlığı
İstanbul  Diş Hekimleri Dayanışma ve Dostluk Derneği(İD4) Başkanı  Diş Hekimi Metin Gürsan, Ramazan Bayramı dolayısı ile bayramlarda  yoğunlaşan şekerli  gıda  tüketimi ve diş...
EMOJİLE

İstanbul  Diş Hekimleri Dayanışma ve Dostluk Derneği(İD4) Başkanı  Diş Hekimi Metin Gürsan, Ramazan Bayramı dolayısı ile bayramlarda  yoğunlaşan şekerli  gıda  tüketimi ve diş çürüğü ilişkisi üzerine  bir açıklama  yaptı:  ‘’Dünya  Sağlık Örgütü’nün  “21. Yüzyılda 21 Hedef” başlıklı bir vizyonu bulunmakta.

Ajanshbaer’de yer alan habere, bizler de “Diş Hekimi” olarak , bizi ilgilendiren hedeften sorumluyuz: ‘6 yaşın altındaki çocukların en az yüzde 80’inde diş çürüğü bulunmamalı, 12 yaşın altındaki çocuklarda ortalama 1.5’den fazla çekilmiş, çürük ya da dolgulu diş olmamalıdır.’ Maalesef Türkiye’de bu rakamların çok çok üzerindeyiz.”

 “BAYRAMDA DİŞ ÇÜRÜĞÜNÜZ BAŞLAYABİLİR”

 “Önümüzde uzun bir bayram tatili var ve bayramlardaki beslenme şekli diş çürüklerinin başlamasına etken bir ortam oluşturur. Bayramlarda hem yeni çürüklerin oluşması hem de pasif çürüklerin uyanması an meselesidir. Peki neler yapmalıyız ya da yapmamalıyız? Gelenek kültürümüzün gereği, bayram süresince  ikram edilen  şeker, çikolata, baklava, badem ve benzeri  gıdalardan en çok  etkilenen dişlerdir. Tüm diş hekimlerimiz konunun üzerinde hassasiyetle durur ve bayram süresince neler yaparak dişlerin koruyabileceğini anlatırlarsa  Dünya Sağlık Örgütü’nün koyduğu  hedefe yaklaşılacağına ve diş çürüğü  endeksinin  azalacağına inanıyoruz.”

“HASTALIKLAR VÜCUDA AĞIZDAN GİRİYOR”

Dernek Başkanı Diş Hekimi Metin Gürsan,  her geçen gün ağız hastalıkları ile  vücudun sistemik hastalıkları arasındaki ilişkinin  kanıtlarına bir yenisinin eklendiğini, kanser, kalp, diyabet gibi bulaşıcı olmayan hastalıklarla ağız hastalıklarının aynı risk  faktörünü  taşıdığını söyledi. Her yıl 14 milyon insanın bu  bulaşıcı olmayan hastalıklar sebebiyle yaşamını yitirdiğini  ve  bu  ölümlerin yüzde 86’sının gelişmekte olan ülkelerde görüldüğünü  o nedenle  İslam ülkelerinin  diş hekimlerinin  profesyonelce  genel tıp doktorları  ile el ele vererek  mutidisipliner  şekilde bu konuya yaklaşmaları  gerektiğini söyledi.

“DİŞİNİ FIRÇALAYAMAYAN PEYNİR YESİN”  

İstanbul Diş Hekimleri Dayanışma ve Dostluk  Derneği Başkanı Metin Gürsan,  bayramda diş sağlığıyla ilgili şu konular dikkat çekti: “Aslında bilinmeyen ama basit önlemler var. Mesela  tatlı yendikten sonra diş fırçalanması hemen mümkün değilse bir parça beyaz peynir yenmesi  çok fayda getirir. Çünkü çürüğün sorumlusu asittir. Beyaz peynirde de  bol miktarda protein vardır. Protein de diş dostudur.  Ağız su ile çalkalansa  yada bir bardak su bile içilse  fayda verecektir.

“YER FISTIĞI KEŞFEDİLMEMİŞ DİŞ KORUYUCU”

Bayramda genellikle lokum gibi yapışkan yada üzeri çikolata ile kaplı gıda endüstrisinin  çok cazip hale soktuğu  ve göz görünce elimizi uzatıp hemen ağzımıza atmamızın an meselesi olan  şekerlemeler,  hem obezite hem de ağız ve diş sağlığı açısından büyük sorun teşkil etmektedir. Diş eti hastalığı olanlar için ayrıca tehlike arz etmektedir. Ağızda biriken atıklar, diş eti hastalığı yani periodontolojik iltihaplar,  hastalıkların  en önemli  başlangıcıdır.

Eğer  koruma  tedbiri alınmaz ise  genel sistemik sorunlar oluşturur. O nedenle diş dostu gıdaları tatlıların yanında aramalıyız. Mesela yer fıstığı da pek fazla bilinmez ama içindeki fosfat  diş dostudur. Biraz  yer fıstığı yenmesi  dişin çürümesini  önler. Tabii ki  tüm bunların yanında  şeker –lokum – bisküvi  – kola gibi  maddeler dişin en çok neresini  sever, ağzın neresinde oturur  ve onlar oradan nasıl çıkarılır  bunu  göstererek anlatmak  elinizdeki fırçanın kıl fırça- naylon fırça mı olması gerektiği; fırçanın  boyu uzun kısa  veya sert olup olmaması  hangi yaşa hangi  fırça  lazım  bunlar hepsi bir bütündür. Sadece  yer fıstığı yedim yada peynir yedim artık dişim çürümez demek yanlıştır.”

“8. SIRADAKİ KANSER AĞIZDAN BAŞLIYOR”

Hayatın kalitesinin toplumun sağlığı ile orantılı olduğunu, bireyin bilinçlendirilmesi  ile ağız sağlığının iyileştirilebileceğini söyleyen  İstanbul Diş Hekimleri Dostluk ve Dayanışma Derneği (İD4) Başkanı Gürsan, “Yoksa  Ağız ve Diş Sağlığı Merkezleri açarak  yada her gün  televizyonlarda  estetik, lüks, teknolojik  tedavi metotlarından bahsederek diş sağlığı bilinci oluşmaz.  8’inci sıradaki önemli kanser vakası ağızdan başlamaktadır. Bunu pek fazla insan bilmiyor maalesef. Dünya  Sağlıkçılarının 2013’ten başlayıp  2020’ye kadar sürecek  bu eylem planları, bir proje kapsamında bu coğrafyaya ulaştırılacak.” açıklamasında bulundu.

Başkan Gürsan, Dernek olarak Ramazan ayında ve oruçlu iken ağız sağlığının nasıl korunması gerektiği ve Bayramlarda ne gibi önlemler alınması gerektiğiyle ilgili bir broşür çalışmasının hazırlarının sürdüğünü, önümüzdeki dönem için bu çalışmanın İstanbul’da bulunan  6000’den fazla muayenehaneye göndereceklerini  söyledi.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme