Bayram şekeri alırken dikkat!

Yetişkin Sağlığı
Esnaf ve Sanatkarlar Derneği (ESDER) Genel Başkanı Mahmut Çelikus, maliyeti düşürmek için şeker yerine glikoz ve fruktoz kullanıldığına işaret ederek, 'Bu mübarek ayı...
EMOJİLE

Esnaf ve Sanatkarlar Derneği (ESDER) Genel Başkanı Mahmut Çelikus, maliyeti düşürmek için şeker yerine glikoz ve fruktoz kullanıldığına işaret ederek, 'Bu mübarek ayın manevi iklimine, gıdada hileye başvurmak yakışmaz. Şekerleme ve lokum üreten esnafımızı Ahi kültürüne uygun kaliteli üretime davet ediyor, vatandaşlarımızı ucuz ürünlere karşı uyarıyoruz.' ifadelerini kullandı.

Çelikus, yazılı açıklamasında, Ramazan Bayramı öncesinde talebin artması dolayısıyla bazı üreticilerin sağlığı tehdit eden yollara başvurabildiğine dikkati çekti.

Maliyeti düşürmek için şeker yerine glikoz ve fruktoz kullanıldığına işaret eden Çelikus, bu maddelerin aşırı kullanımının insan sağlığını olumsuz etkileyeceğini vurguladı.

Hileli şeker konusunda vatandaşları uyaran Çelikus, 'Bu mübarek ayın manevi iklimine, gıdada hileye başvurmak yakışmaz. Şekerleme ve lokum üreten esnafımızı Ahi kültürüne uygun kaliteli üretime davet ediyoruz. Vatandaşlarımızı da ne şekilde üretildiği, kimin ürettiği belli olmayan, sağlığı tehdit eden ucuz ürünlere karşı uyarıyoruz.' dedi.

'Lokumun rengi parlak ve canlı olmalı'

Lokum imalatında nişasta oranının fazlalığına ve rutubet oranının da yüksek tutulduğuna dikkati çeken Çelikus, böylece lokumun hem ağırlığının fazla hem de sağlığa zararlı hale geldiğini kaydetti.

Çelikus, 'Lokum alırken ağırlığına, parlaklığına ve elastikiyetine bakmak gerekiyor. Taze lokumun rengi parlak ve canlıdır. Bayat lokum ise mat ve solgun görüntüsünden anlaşılır. Ayrıca lokumun elastiki bir yapıda olması gerekir. Lokum alırken bunlara dikkat edilmesini önemle hatırlatıyoruz.' ifadelerini kullandı.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme