Başınız Neden Ağrıyor?

Yetişkin Sağlığı
Baş Ağrısı Nedenleri Nelerdir? Gerilim tipi baş ağrısı, kafa derisi, yüz ve boyun kaslarının, strese ya da yanlış duruş veya oturuşa bağlı olarak gerilmesi sonucu ortaya çıkar. 0 Küme baş ağrısı, ana ...
EMOJİLE

Baş Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Gerilim tipi baş ağrısı, kafa derisi, yüz ve boyun kaslarının, strese ya da yanlış duruş veya oturuşa bağlı olarak gerilmesi sonucu ortaya çıkar. 0 Küme baş ağrısı, ana nedeni bilinmemekle birlikte sigara ve alkol kullanımı da dahil birçok olası tetikleyicisi olabilen ve daha çok erkeklerde rastlanan baş ağrısı türüdür. Gerilim tipi baş ağrısı küme baş ağrısı sinirlerde ağrıya neden olur.

Sinüs baş ağrısı, sinüslerdeki iltihaplanma ve enfeksiyon sonucu ya da burundaki tıkanıklığın bir sinüsü kısmi olarak tıkamasıyla meydana gelir.

Migren, çok sayıda olası tetikleyicinin etkisiyle oluşabilecek kimyasal bir dengesizliğe bağlı olarak daralan ve genişleyen kan damarları nedeniyle ortaya çıkar.

Baş Ağrısı Nedenleri ve Baş Ağrısı Tedavisi için Doktorlar Ne Öneriyor?

Doktorunuz gerilim tipi baş ağrısı için reçetesiz satılan kimi ağrıkesicileri önerebilir. Bu ilaçlar hakkında tavsiye almak için, eczanenize de danışabilirsiniz. Doktorunuz, sinüs baş ağrısı için dekonjestan önerebilir. Dinlenme ve gevşeme, gerilim tipi ve sinüs baş ağrısı çekenlere yararlı olabilir. Bunların yanı sıra soğuk ve sıcak kompres de uygulanabilir. Migreniniz varsa, gürültüden ve parlak ışıktan uzak durmanız önerilir. Doktor, migren ataklarının sıklığı ve şiddetine bağlı olarak hap, fitil ya da burun spreyi gibi çeşitli şekillerde uygulanabilen ilaçlar önerebilir.

Migren şikayetiniz varsa, doktorunuz doğum kontrol hapını kesmenizi ve kırmızı şarap, peynir, çikolata gibi krizleri tetikleyecek her türlü yiyecek ve içecekten uzak durmanızı önerebilir. Küme baş ağrısından kurtulma yolu, kortikosteroit veya başka bir reçeteli ilaç olabilir. Doktorunuz tansiyonunuzu ölçebilir ve göz kontrolü yapabilir. Bu veriler ışığında, şiddetli ağrılarınızın başka nedenlerden kaynaklandığını düşünürse, sizi o konuda uzman bir hekime sevk edebilir.
 

Baş Ağrısı için Doktora Danışın!
Alışılmadık ya da sürekli baş ağrılarınız varsa, başınıza aldığınız bir darbe sonucu başınız dönüyor ve mideniz bulanıyorsa, kendinizi uykulu hissediyor yada kusuyorsanız mutlaka bir doktora danışın.

Baş ağrısının yanında kusma, kol ve bacaklarda karıncalanma ve uyuşma, çift görme, dilde peltekleşme, boyunda tutulma veya bir cam bardağın tabanıyla bastırıldığında silinmeyen isilik benzeri kabarcıklar varsa, acilen tıbbi yardıma başvurun.

Baş Ağrısı için Alternatif Tedavi Önerileri

Orta parmağınızı hafifçe burun kemerinizin üstüne, iki kaşınızın arasına iki dakika süreyle bastırarak baş ağrınızı dindirebilirsiniz. Gerilim tipi baş ağrısını dindirmek için, orta parmaklarınızın uçlarıyla kafatasınızın her iki yanındaki oyuklara bir dakika süreyle sıkıca bastırın. Alında hissedilen sinüs baş ağrısını hafifletmek için, parmağınızın ucunu burnunuzla kaşınız arasındaki mesafenin üçte biri boyunca yerleştirin. Bir dakikalık aralıklarla bastırıp bırakın ve aynı işlemi üç kez tekrarlayın.

Baş Ağrısı için Bitkisel ilaç : Migren için, günde bir iki yaprak Tanacetum parthenium (koyungözü) çiğneyin. Ya da her 4 saatte bir 1 kez, 3 tane 125 miligram kapsül şeklinde alın. Uyarı: Gebeyseniz, Tanacetum parthenium kullanmayın.

Baş Ağrısı için Aromaterapi Tedavisi : Birkaç damla lavanta yağıyla, 2 çay kaşığı ayçiçek yağını karıştırıp, ovarak şakaklara sürmek gerilim tipi baş ağrısı ve migrene iyi gelebilir. Sinüs baş ağrısı içinse lavanta yağı yerine okaliptüs yağı tercih edilir.

Baş Ağrısı için Homeotapi Tedavisi : Bu tip ilaçları kullanmadan 15 dakika önce ve sonrasında, hiçbir şey yiyip içmeyin ve dişlerinizi fırçalamayın. Sinüs baş ağrısı için, iki gün boyunca, her iki saatte bir Kali bichromicum 6c (potasyum bikromat) almayı deneyebilirsiniz. Bryonia (şeytan şalgamı), hareket ettikçe ağırlaşan baş ağrılarına iyi gelir. Toplam 10 defaya kadar, her 10-15 dakikada bir 30c dozunda kullanılabilir.

Baş Ağrısı için Refleksoloji Tedavisi : Gerilim tipi baş ağrısı için, başparmağınızla ayak başparmağınızın tabanına baskı uygulayın. Bir süre sonra bırakın.

 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme