Yetişkin Sağlığı

Bal Beyin Kanamasına İyi Geliyor

Birçok derde deva olduğu bilinen balın, beyin kanaması geçiren hastaların tedavisinde iyileştirici etki yaptığı belirtildi. Yapılan bir araştırmaya göre, balın beyin kanamasında iyileştirici etkisi olduğu ortaya çıktı. Balın, beyinde meydana..

Bal Beyin Kanamasına İyi Geliyor

Birçok derde deva olduğu bilinen balın, beyin kanaması geçiren hastaların tedavisinde iyileştirici etki yaptığı belirtildi.
Yapılan bir araştırmaya göre, balın beyin kanamasında iyileştirici etkisi olduğu ortaya çıktı. Balın, beyinde meydana gelebilecek hasarları ortadan kaldırdığını söyleyen uzmanlar, “Hayvanlar üzerinde yapılan incelemede, beyin kanaması olanlarda beyin damarlarında ciddi olarak kasılma ve dolayısı ile beyin hasarı görüldü.

Bal mumu ekstresi verilen grupta ise beyin damarı kasılmasının sağlıklı hayvanların seviyesine geldiğini tespit edildi. Bu da B1, B2, B3, B4, B5, B6 ve C vitaminlerini, kalsiyum fosfor, potasyum, kükürt, sodyum klorür ve magnezyum gibi minarellerin yanı sıra bakır, iyot, demir, manganez ve çinkoyu barındıran balın ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Yüzde 70’lik kısmı doğrudan kana karışan balda her türlü mikrobun üremesini engelleyen birçok madde bulunuyor.

Bal, vücudun erken yıpranmasını engelleyen bir besindir. Bal sinir bozukluğu nedeniyle uyuyamayan insanların sinirleri teskin eder. Mide ülserine de balın faydası vardır. Bal damarları genişletip, yüksek tansiyonu, düşürür. Kalbi kuvvetlendirir ve çarpıntıları giderir. Kalbin her tarafının bol kanla beslenmesini sağlayan bal, karaciğerin en iyi dostlarından birisidir” diye konuştu.

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL