Yetişkin Sağlığı

Bakanlık, Zehirli Şekerin Kotasını Yükseltti!

Kanser dahil birçok kronik hastalıkta etkisi olduğu, çocuklarda obezitenin tetikleyicisi olduğu belirtilen "nişasta bazlı şeker" oranının düşürülmesi beklenirken, Bakanlar Kurulu kararıyla kota yüzde 50 oranında artırıldı.Bazı  Avrupa ülkelerinde yasaklanan ve..

Bakanlık, Zehirli Şekerin Kotasını Yükseltti!

Kanser dahil birçok kronik hastalıkta etkisi olduğu, çocuklarda obezitenin tetikleyicisi olduğu belirtilen "nişasta bazlı şeker" oranının düşürülmesi beklenirken, Bakanlar Kurulu kararıyla kota yüzde 50 oranında artırıldı.Bazı  Avrupa ülkelerinde yasaklanan ve gazozdan çikolataya, ekmeğe kadar pekçok ürünün içinde kullanılan Nişasta Bazlı Şeker’in ( NBŞ)  Bakanlar Kurulu kararıyla Türkiye’de uygulanan kotası, düşürüleceği beklenirken, yüzde 50 oranında artırıldı.

 Bakanlar Kurulunun 31 Ocak 2011 tarihli söz konusu kararı, Resmi Gazete’nin dünkü sayısında yayımlandı.

 Buna göre,  Bakanlar Kurulu, 2010-2011 yılında nişasta bazlı şekerler için 244 bin 400 ton olarak belirlenen kotanın yüzde 50 oranında artırılmasına karar verdi.

TÜRKİYE 4. BÜYÜK PANCAR ÜRETİCİSİ AMA…
Türkiye, dünyanın en büyük 4. şeker pancarı üreticisiyken, ton başına 250-300 dolar daha ucuz olan “mısır şurubu” üretmek için sadece 2010’da 500 bin ton mısır ithal etti. Ancak içeriğinde fruktoz olan mısır şurubu ile yapılan gıdalar, doktorlara göre kronik hastalıkları salgına dönüştürüyor.

 Fransa, Hollanda ve İngiltere, bu nedenlerle  NBŞ olarak da adlandırılan "mısır şurubu" üretimini yasakladı. En büyük üretici ABD, üretim kotasını düşürdü. Türkiye’de ise Danıştay’ın kesinleşmiş kararına rağmen  Bakanlar Kurulu kotayı düşürmemekte ısrar ederken, dün de bütün itirazlara rağmen kotayı yüzde 50 oranında artırdı.

Los Angeles Üniversitesi araştırmacıları geçtiğimiz ağustos ayında yayınladıkları çalışmalarında, fruktozun pankreas kanseri hücrelerinin çoğalmasını hızlandırdığını ortaya koymuştu. Bu araştırma sonrasında ABD’de, Ağustos 2010’da ciddi tartışmalar yaşandı ve yetkililer  NBŞ ile ilgili ABD’de yüzde 2 kota koydu.

HASTALIKLAR SALGINA DÖNÜŞÜYOR ÇÜNKÜ…
Pancar şekerinin yerini almaya çalışan  NBŞ’nin insan sağlığını tehdit ettiğini söyleyen doktorlar, “kronik hastalıklar ve kanser salgına dönüşür” diyerek uyarıyor.

TÜM UNLU GIDALAR İÇERİSİNDE VAR
Tokluk hissi vermeyen ve kanserden kalp hastalıklarına ve karaciğer yetmezliğine kadar birçok kronik hastalığa yol açtığı ileri sürülen  NBŞ, alkollü, gazlı, kolalı içeceklerde, baklava, bisküvi ve her türlü unlu mamul sanayiinde, üstelik yalnızca tat verici olarak değil fermantasyon, raf ömrünü uzatma, nem dengesini koruma amacıyla da kullanılıyor.

 Bağımsız bilim adamlarının, “Mısırdan elde edilen  NBŞ’de yüksek oranda fruktoz (meyve şekeri) var. Fruktoz, tokluk hissi uyandırmaz aksine yedikçe yedirir. Kronik hastalıklar salgına dönüşmeden önlem alınmalı” dediği  NBŞ için Türkiye bir cennet durumunda.
 Türkiye’de mahkemeler, şirketlere ‘kotayı düşür’ dese de  Bakanlar Kurulu yetkisini, kotayı artırma yönünde kullandı.

 AVRUPA’DA 1-1.5 KİLO, TÜRKİYE’DE 6 KİLO!

Avrupa’da kişi başına  NBŞ tüketiminin 1-1.5 kilo, Türkiye’de ise 6 kilo civarında olduğunu söyleyen Şeker-İş Sendikası Genel Başkanı İsa Gök,  NBŞ üretimiyle ticari açıdan Türkiye’nin kâr etmediğini, buna rağmen halk sağlığının bozulmasına göz yumulduğunu şu verilerle açıklıyor:
 

“ Fransa, İngiltere, Hollanda, Almanya gibi ülkelerde de pancardan şeker elde ediliyor. Ama bu ülkelerden  Fransa, Hollanda ve İngiltere  NBŞ bazlı şeker üretimini yasakladı. 25  Avrupa ülkesi 1milyon 200 bin ton  NBŞ üretirken Türkiye tek başına 500 bin ton üretiyor. Türkiye 2008 yılında 1milyon 151 bin 490 tonmısır ithal etmiş, 2009 yılında 485 bin 130, 2010 Eylül ayı itibarıyla 425 bin 646 ton mısır ithalatı yapmışız. Bir tarafta GDO’lu mısır tüketip halkın sağlığını bozuyoruz diğer taraftan Türkiye’deki çiftçiyi değil başka ülkeleri desteklemiş oluyoruz.

 OBAMA’NIN EŞİ HALKINI UYARMIŞTI
ABD Başkanı Barack Obama’nın eşi Michelle Obama’nın, ‘İçerisinde mısır şurubu ihtiva eden ürünleri tüketmeyeceği ve çocuklarına vermeyeceği’ yönündeki açıklamasını hatırlatan Gök, “Türkiye’de  NBŞ lobisi çok iyi çalışıyor. ABD’nin  NBŞ fiyatları bizden yüzde 40 daha ucuz. Neden AB’ye satmıyorlar veya niye bizden almıyorlar? Fruktoz, şeker muadili olduğu için ve de insan sağlığı üzerindeki etkisi nedeniyle karşı çıkıyorum. Sendika olarak kotanın düşürülmesi için her yıl dava açıyoruz, mahkeme bizi haklı buluyor ama  Bakanlar Kurulu kararı uygulamıyor” dedi.

 SİGARADA OLDUĞU GİBİ " NBŞ SAĞLIĞA ZARARLIDIR" ETİKETİ KONULSUN
“ Avrupa ve ABD,  NBŞ bazlı şeker tüketilmemesi için halkı bilinçlendiriyor” diyen Gök, "Türkiye’de  NBŞ ile üretilen gıda maddeleri üzerindeki etiketlerde uyarı bulunmuyor. Hangi gıdada ne kadar  NBŞ kullanıldığı belirtilmiyor. ‘Sigara sağlığa zararlıdır’ gibi etiket bulunmalı. Etiket üzerinde bir insanın günde en fazla tüketeceği miktarın belirtilip uyarının da bulunması gerekiyor. Tedbir alınmayınca ‘Çocuklarınızı  NBŞ’den uzak tutun’ kampanyası başlattık” diye konuştu.

 EN BÜYÜK ÜRETİCİ CARGILL-ÜLKER
Türkiye’de  NBŞ üreten 5 şirket var. Bunlardan  Cargill’in kapasitesi 400 bin ton, Adana’da bulunan Amylum’un kapasitesi 250 bin ton, Ülker-  Cargill ortaklığındaki Pendik Nişasta’nın kapasitesi 110 bin ton, Tat firmasının kapasitesi 70 bin ton ve Sunar’ın kapasitesi 55 bin ton mısır. Bu 5 tesisten biri olan Pendik Nişasta Sanayi, Ülker Grubu’na ait. Ülker Grubu, Pendik Nişasta Sanayi tesisinde  Cargill ile ortak olarak mısır şurubu üretiyor.

GAZETEPORT 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL