Yetişkin Sağlığı

Bakanlık Yasakladı Ama

Son yıllarda doktor denetimi ve kontrolü olmadan, rasgele zayıflama ürünlerini ilaç diye kullanan kişilerin ölüm haberleri üzerine harekete geçen Sağlık Bakanlığı, geçen yıl bu ürünlerin satışını yasakladı. Ancak bu ürünlerin..

Bakanlık Yasakladı Ama

Son yıllarda doktor denetimi ve kontrolü olmadan, rasgele zayıflama ürünlerini ilaç diye kullanan kişilerin ölüm haberleri üzerine harekete geçen Sağlık Bakanlığı, geçen yıl bu ürünlerin satışını yasakladı. Ancak bu ürünlerin “ilaç” yerine “bitkisel besin takviyesi” adı altında Tarım Bakanlığı’ndan onay alınarak ithal edilmesi ve satışı hâlâ devam ediyor.

EVE TESLİM SATIŞLAR
Sağlık Bakanlığı’nın 12 zayıflama ürününün yer aldığı “kaçak listesi”ndeki pek çok ürün, internet üzerinden boy boy reklam eşliğinde satışa sunuluyor. Halk arasında ‘biber hapı’ diye adlandırılan ürün, aktarlarda bile kolayca bulunuyor. Bu tür zayıflama haplarını ve ürünlerini pazarlayan bir internet sitesindeki telefonu aradığımızda, görevliden “Artık bu tür ilaçları satmıyoruz” yanıtı alıyoruz. Ancak aynı sitenin online chat bölümünden sözde ilacı almak istediğimizde ise, satış yapabileceklerini, hatta kargo ile hemen kapıda teslim edeceklerini söylediler.

HAPLAR DOĞAL DEĞİL
İnternet sitelerinde, bu sözde ilaç ve ürünlerin “tamamen doğal” olduğu ve içlerinde hiçbir kimyasal madde bulunmadığı da belirtiliyor. Oysa Sağlık Bakanlığı’nın kaçak ürünler listesinde yer alan 12 ayrı sözde zayıflama ilacında, “sibutramin” adlı kimyasal maddenin bulunduğu ifade ediliyor. Bu nedenle sözde zayıflama hapları, kaçak ürünler arasında yer alıyor. Kilo verme ve obezite tedavisinde kullanıldığı iddia edilen bu ürünler, kalp ve tansiyon üzerine olumsuz etkilerinin görüldüğü de vurgulanıyor.

Karaciğer ve böbrekte hasar
Bilim adamları, sözde zayıflama haplarının kayıt dışı ya da bilimsel olmayan yöntemlerle üretildiğini, böbrek ve karaciğerde kalıcı, ölümcül sonuçlara yol açan hasarlar meydana getirdiğini belirtti.

TÜLAY ŞUBATLI- AHT

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL