Yetişkin Sağlığı

Bakan Akdağ, Obezliğin Formülünü Verdi

Son günlerde görülen kızamık vakalarıyla ilgili endişe edilecek bir durum olmadığının altını çizen Akdağ, "Yurtdışından bize her yıl 10’lu sayılarla kızamık vakaları gelebilir. Ama Türkiye’de büyük bir kızamık salgını olma..

Bakan Akdağ, Obezliğin Formülünü Verdi

Son günlerde görülen kızamık vakalarıyla ilgili endişe edilecek bir durum olmadığının altını çizen Akdağ, "Yurtdışından bize her yıl 10’lu sayılarla kızamık vakaları gelebilir. Ama Türkiye’de büyük bir kızamık salgını olma ihtimali yok.

 

1975-1990 DOĞUMLULARIN AŞI OLMASINA GEREK YOK

Elimizde bizim bir beslenme araştırmasından dolayı biriktirdiğimiz kan numuneleri vardı. Onların üstünde süratle bine yakın örneğe çalıştık. 20-35 yaş arasında bağışıklık oranı yüzde 95. Dolayısıyla o yaş grubundakilerin aşılanmasına gerek yok. Zaten kızamık aşılamasında bağışıklık oranı, bütün toplumu aşılasanız bile, yüzde 95…

 

NİŞASTA BAZLI ŞEKER

Bakan Akdağ, nişasta bazlı şeker tartışmalarıyla ilgili olarak da "Bu tartışma başladıktan sonra konusunda yetkin bilim adamlarından oluşan bir komisyon kurduk. İçinde gıda mühendisleri, diyetisyenler ve hekimlerin de bulunduğu… Yarın veya öbür gün kamuoyunu bilgilendirecekler. Bilim kurulunun kararı açıklanmadan hareket etmemek lazım.

 

ŞEKER UYARISI

Konu şeker olunca vatandaşlarıma söyleyeceğim bir şey var. Hangi şeker olursa olsun onu az tüketmemiz lazım. Adı ne olursa olsun tabii olmayan şeker günlük enerji ihtiyacımızın yüzde 10’undan daha fazlasını oluşturmamalı. En sağlıklı üretileni de konuşsak şekerin kendisi fazla tüketildiği zaman zarar."

 

"ŞİŞMANLIKLA KAVGA EDECEĞİZ"

Ürünlerin reklamlarından, okul kantinlerinde satılacak yiyeceklere kadar tedbir almak gerektiğini söyleyen Bakan Akdağ "Bir eylem planı yaptık. 60’a yakın bilim adamı ve ilgililerin katılımıyla Türkiye’de doğru beslenme ve obeziteyi engelleme programı yaptık. Önümüzdeki 3-4 yıl içinde şişmanlıkla ve hareketsizlikle ciddi bir kavgaya tutuşuyoruz.

 

Reklamlarla ilgili olarak da sektörle konuşacağız. Bu tip gıdalardaki uyarı yazılarından tutun da reklamların şekline yönelik çalışma yapacağız. Okullarda ciddi çalışma başlatacağız. İlkokullardan başlayarak çocuklarımıza sağlıklı yaşam dersleri vermeliyiz. Biz Sağlık Bakanlığı olarak Milli Eğitim Bakanımızdan ciddi bir talep içindeyiz."

 

VÜCUT KİTLE ENDEKSİ

Bakan Akdağ, kilolu ya da şişman olup olmayacağımızı anlayacağımız formülü de açıkladı: Kilo/boy.boy

 

Kendi boy ve kilosundan örnek veren Bakan Akdağ, şu sonuca ulaştı:1.66×1.66=2.75, 80/2.75=29

 

Bu hesaplama sonunda çıkan sonuç;

 

20’nin altındaysa zayıf,

20-25 arası normal,

25-30 arası kilolu,

30’un üzerindeyse obez.

 

SİGARA VE ALKOL

Bakan Akdağ, sigara ve alkolle ilgili düzenlemeler hakkında da şunları söyledi:

 

"Tütün Alkol Piyasası Düzenleme Kurulu’nun aldığı bir karar. Tabii ki tartışılabilir. Çocuklarımızı ve gençlerimizi alkole başlatmamaya çalışmalıyız, kendimiz alkol kullansak da… Alkolün azı diye bir şey yok. Çok alkole az alkolle başlanıyor. Toplumsal olarak söylüyorum. Yaş kısmı tartışılabilir. Alkolü yasaklamayı hiç düşünmedik, tıpkı sigarayı yasakamayı düşünmediğimiz gibi. Bütün gelişmiş toplumlar alkol tüketimini azaltmanın çabası içinde. Türkiye bu açıdan iyi, Avrupa ortalamasının altında. Bunun inançla, şeriatla ilgisi yok. İsteyen istediği gibi içer."

 

Sigara yasağının ihlal edildiğine dair şikayetlerin hatırlatılması üzerine de Akdağ, "Belediyeler görevini yeterince yerine getirmedi. Bunun AK Parti’lisi CHP’lisi yok, hepsi yaptı. Kesilen cezaların yüzde 20’si bile uygulanmadı. Bu paraların tahsilat yetkisini belediyelerden aldık, kaymakanmlara ve valilere verdik." dedi.

 

"KIZ KAÇIRDIK"

Belçiçek İlter’in "Bakanlığınız döneminde başınızı en çok ağrıtan konu hangisiydi?" sorusuna Akdağ, "Hastanelerin devralınması. O zaman SSK buna karşıydı. Adeta kız kaçırdık. Anayasa Mahkemesi de sağolsun son üç güne kadar kararını vermedi" yanıtını verdi.

 

Habertürk

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL