Aşırı et böbrekleri tüketiyor

Yetişkin Sağlığı
Etoburlar dikkat! Aşırı et tüketimi yalnızca tansiyon, kolestrol ve mide rahatsızlıklarına sebep olmuyor. Bilhassa Kurban Bayramı’nda sofralarınızdan eksik etmediğiniz kırmızı eti, çok fazla tük...
EMOJİLE

Etoburlar dikkat! Aşırı et tüketimi yalnızca tansiyon, kolestrol ve mide rahatsızlıklarına sebep olmuyor. Bilhassa Kurban Bayramı’nda sofralarınızdan eksik etmediğiniz kırmızı eti, çok fazla tüketiyorsanız böbrekleriniz için tehlike çanları çalmaya başladı demektir. Neden mi? Çünkü haddinden fazla yediğiniz kırmızı et, böbrek taşlarının oluşmasına zemin hazırlıyor.

GÖRÜLME SIKLIĞI YÜZDE 10-15

Antik çağlardan beri insanoğlunun korkulu rüyası olan taş hastalığının Türkiye’de görülme oranı yüzde 10 ila 15 arasında. Akşam’ın haberine göre Medical Park Bahçelievler Hastanesi Üroloji Uzmanı Doç. Dr. Fatih Kurtuluş, özellikle kuru ve sıcak havanın hakim; suyun az, protein ve tuzun fazla tüketildiği bölgelerde daha sık görülen hastalığın önlenmesi için beslenme alışkanlığı ve yaşam tarzı düzenlenmesinin sağlık politikası olması gerektiğini söylüyor.

İŞTE SİZE KURTULUŞ REÇETESİ

Doğum sancısından beter ağrılar çekmek istemiyorsanız yapmanız gerekenler gayet basit: İdeal kilonuzu yakalayın; bol su için; aşırı protein tüketmeyin; tuzluklarınızı çöpe atın; ıspanak, bamya, çilek, domates, çikolata yerken ve çay-kahve içerken kendinizi kaybetmeyin; günde iki bardak limonatayı da alışkanlık haline getirin. “Yok, yapamam” diyorsanız tercih sizin!

HEMEN DOKTORA KOŞ TEDAViYi AKSATMA

Böbrek pelvisindeki taşlar mutlaka tedavi edilmeli. Aksi takdirde böbrekte fonksiyon kaybına ve enfeksiyona sebep olabilir. Taşların tedavisi boyuta ve bulundukları yere göre değişiyor. 5 mm ye kadar olan taşlar, medikal tedavi ve bol sıvı alımıyla kendiliğinden düşebilir. Boyut büyüdükçe müdahalesiz düşürme olasılığı azalıyor. Tedavi yöntemleri ise çok çeşitli. En bilinen ve kolay yöntem şok dalgalarıyla kırma.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme