Antiinflamatuvar Diyetiyle Bel ve Diz Ağrılarınızdan Kurtulmak Mümkün!

Yetişkin Sağlığı
Uzman Diyetisyen Tamar Demirçi konu hakkında önemli bilgiler verdi. Geçirdiğimiz zorlu süreç itibariyle, yeme tarzındaki değişiklikler ve hareketsizliğin artması gibi nedenlerle obezitenin görülme sık...
EMOJİLE

Uzman Diyetisyen Tamar Demirçi konu hakkında önemli bilgiler verdi.

Geçirdiğimiz zorlu süreç itibariyle, yeme tarzındaki değişiklikler ve hareketsizliğin artması gibi nedenlerle obezitenin görülme sıklığı arttı. Bu durum beraberinde birçok şikayeti de getirdi. En sık karşılaştığımız şikâyetlerin başında obezitenin etkisiyle oluşan osteoartritin, bel ve sırt bölgesinde meydana getirdiği ağrılardaki artış gelmektedir.  Antiinflamatuvar diyet ve kilo kaybı ile bu ağrıları azaltmamız mümkün.

Antiinflamatuvar diyet genel ilkeleriyle; çeşitli ve değişik türde taze besinler ile bol meyve ve sebze tüketimine yönlendirerek, işlenmiş ve fast food besin tüketimini en aza indirgemeyi amaçlar. 

 Bu beslenme tipinde;

-Kişinin beslenme öyküsü, yaş, cinsiyet, sosyoekonomik durumuna göre tamamen kişisel ve uygun beslenme planının uzman diyetisyen eşliğinde hazırlanması gerekmektedir.

-Patates ve soğan dışında bol sebze ve meyve tüketilmelidir.

-Omega-3 içeren; zeytinyağı, keten tohumu, ceviz, kabak çekirdeği, somon, uskumru mutlaka beslenme planında yer almalıdır.

-Beyaz ekmek ve pirinç gibi rafine karbonhidratlar, diğer rafine tahıllar, sofra şekeri ve hamur işi, kurabiye, kek, enerji barları gibi şeker içeren ürünler kesinlikle tüketilmemelidir.

-Beslenme programlarında tavuk ve balık gibi yağsız protein kaynaklarına yer verilmelidir.

-Kırmızı et, yumurta, yağlı süt ve yoğurt kısıtlı tüketilmelidir.

-Zencefil, köri, zerdeçal ve biberiye gibi antiinflamatuvar etkili baharatların tüketimine özen gösterilmelidir.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku gidermefanusturservismerkezi