Yetişkin Sağlığı

Anne Adaylarına “Çiğ Yemeyin” Uyarısı

Özellikle el ve yüz şişmelerinde mutlaka böbreklere bakılması ve albümin testinin yapılması gereklidir. Çiğ ürün tüketimi gebelik döneminde olmamalı. Olduğunca tuz, karbonhidrat ve tatlılardan uzak durulmalı" dedi.   Kadın Doğum..

Anne Adaylarına “Çiğ Yemeyin” Uyarısı

Özellikle el ve yüz şişmelerinde mutlaka böbreklere bakılması ve albümin testinin yapılması gereklidir. Çiğ ürün tüketimi gebelik döneminde olmamalı. Olduğunca tuz, karbonhidrat ve tatlılardan uzak durulmalı" dedi.

 

Kadın Doğum Uzmanı Melike Yıldırım, Bursa Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitimi Kursları (BUSMEK) Başaran Kurs Merkezi kursiyerlerine "Gebelik ve Gebelik Döneminde Yapılması Gerekenler" konulu bir seminer verdi.

 

Başaran Kurs Merkezi’nde gerçekleştirilen seminerde gebelik döneminin ilk gününden doğum anına kadar hangi testlerin yapılması gerektiği ve nasıl davranılması gerektiği hakkında önemli bilgiler verildi. Hamileliğin ilk üç ayının çok önemli olduğunu dile getiren Yıldırım, anne adaylarını gebelik döneminde mutlaka doktor önerileri ile hareket etmelerini konusunda uyardı. Bayanların vajinal muayeneden korkmalarına anlam veremediğini ve vajinal muayenenin çocuk düşüklerine sebep teşkil etmeyeceğini vurgulayan Yıldırım, "Halkımız ve özellikle bayanlarımız gebelik konusunda daha fazla bilgilendirilmelidir" dedi. Yıldırım, hamilelikte idrar yolları iltihaplanması görülme olasılığının artmasından dolayı bol su içilmesini ve sıvı gıdalar tüketilmesini önerdi.

 

GEBELİK DÖNEMİ SİGARASIZ OLMALI

 

Dr. Melike Yıldırım, gebelik döneminde sigara kullanımının düşüklere, çocukta zeka geriliğine ve gelişim bozukluklarına sebep olduğunu söyledi. Gebelik döneminde tansiyon yükselmesinin önem arz ettiğini dile getiren Yıldırım, "Tansiyonun yükselmesi sonucunda damarlardaki kan akışı yavaşlar. Bunun neticesinde bebeğe yeterli kan ve oksijen gitmez. Bu da bebekte gelişim geriliğine teşkil eder" dedi.

 

Gebelik döneminde ayak, el ve yüz şişmelerinin önemsiz olduğunun düşünülmesinin yanlış bir bilgi olduğunu da dile getiren Yıldırım, "Özellikle el ve yüz şişmelerinde mutlaka böbreklere bakılması ve albümin testinin yapılması gereklidir" şeklinde konuştu. Çiğ ürün tüketiminin gebelik döneminde olmaması gerektiğini vurgulayan Yıldırım, "Tuz, karbonhidrat ve tatlılardan olabildiğince uzak durulmalıdır" dedi. Kursiyerlerin sorularını da cevaplayan Yıldırım, her türlü besinin yeterli düzeyde tüketilmesinin sağlık açısından sorun oluşturmayacağını, gebelik süresince her gün yarım saatlik yürüyüşün kasları hareket ettirmesinden dolayı yararlı olacağını söyledi.

 

Sabah

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL