Yetişkin Sağlığı

Akciğerlerinize İyi Bakın

Türk Toraks Derneği (TTD) Doğu Karadeniz Şube Başkanı Doç. Dr. Yılmaz Bülbül, Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH)’na yakalanan hastaların dörtte üçünün hasta olduğunu bilmeden yaşadığını belirtti. Doç. Dr. Bülbül, yaptığı..

Akciğerlerinize İyi Bakın

Türk Toraks Derneği (TTD) Doğu Karadeniz Şube Başkanı Doç. Dr. Yılmaz Bülbül, Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH)’na yakalanan hastaların dörtte üçünün hasta olduğunu bilmeden yaşadığını belirtti.

Doç. Dr. Bülbül, yaptığı açıklamada, sigara kullanımına bağlı sinsi olarak gelişen KOAH (Müzmin Tıkayıcı ve Akciğer Hastalığı)’nın 40 yaş üzeri kişilerde yüzde 20’ye varan sıklıkta görüldüğüne dikkat çekti.

Hastalığın erken belirtilerinin öksürük ve balgam çıkartma olduğunu ifade eden Bülbül, "Ne var ki bu durumlar tiryakiler tarafından sigaraya bağlanmakta ve bir hastalık belirtisi olarak kabul edilmemekte ve doğal karşılanmaktadır. Oysa sağlıklı bir kişi öksürmez ve balgam çıkartmaz." dedi.

Daha geç başlayan nefer darlığının da bu hastalar tarafından ilerleyen yaşa bağlandığına değinen Bülbül, bundan dolayı KOAH’lı hastaların dörtte üçünün hasta olduğunu bilmeden yaşadığının altını çizdi. Bülbül, bunun da hastalığını erken tanısını engelleyerek, akciğerde oluşan hasarın büyümesine neden olduğunu ifade etti.

KOAH’ın genellikle 40 yaş üzerinde belirti vermeye başladığına vurgu yapan Doç. Dr. Bülbül, öksürük, balgam veya nefes darlığı şikâyetlerinden biri veya bir kaçına sahip 40 yaş üzerindeki bireylerin mutlaka nefes testine tabi tutulması gerektiğine dikkat çekti.

Bülbül, nefes testinin de çok kolay uygulanabilen bir ölçüm yöntemi olduğunu, test sonucunda akciğerde fonksiyon kaybının olup olmadığının ve hasar oluşmuşsa derecesinin ortaya çıktığını belirtti.

Doç. Dr. Bülbül, hastalığa dikkat çekmek için 14 Ekim Dünya Nefes Ölçüm Günü’nde Meydan Parkı’nda 40 yaş üzerinde isteyen herkese ücretsiz nefes testi yapacaklarının bilgisi verdi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL