Yetişkin Sağlığı

Ağrılarınızı İlaçsız Azaltın

Ağrıları gidermek için ilaçlardan medet ummak yerine vücudunuzu dinleyerek kendinizi iyileştirebileceğinizi söyleyen Elvan Demirkan, "Aslında çoğu kronik ağrının nedeni sürpriz değil" diyor. Demirkan, ağrılarla acı çekmeden yaşamanın formüllerini anlattı: "Ağrılar;..

Ağrılarınızı İlaçsız Azaltın

Ağrıları gidermek için ilaçlardan medet ummak yerine vücudunuzu dinleyerek kendinizi iyileştirebileceğinizi söyleyen Elvan Demirkan, "Aslında çoğu kronik ağrının nedeni sürpriz değil" diyor. Demirkan, ağrılarla acı çekmeden yaşamanın formüllerini anlattı: "Ağrılar; yıllarca vücudu yanlış kullanmanın, nerede durulması veya değişiklik yapılması gerektiğini bilmemenin sonuçlarıdır. İnsanlar, vücutlarını bilinçli bir sekilde tanımadıkları sürece, rahatsızlıkları hakkındakı görüşleri, korkuları ve kısıtlamaları ile normal bir hayat yaşamaktan kendilerini alıkoyarlar."

Vücudunuz bir rahatlığa bir kez alışmaya başladı mı, o üst üste toplanan negatiflik içinizde kaskatı sıkışıp kalmıyor, bir yandan da akıp gidiyor. Bu şekilde olaylara tüm benliğinizle tepki göstermeyi bırakıyorsunuz. Boş verdiğiniz, kaçtığınız veya zayıf olduğunuz için değil, vücudunuz daha rahat ve güvende hissettiği için tepkisiz kalıyorsunuz…

BASKIYI FARK EDİN

Küçük bir örnek vereyim: Trafikte araba kullanırken düşüncelerinize dalıp kendinize konuşuyorsunuz… Bu arada omuzlarınız kasılmış, dişlerinizi muhtemelen sıkıyorsunuz, ancak yaşayacak kadar nefes alıyorsunuz. Tamamen düşüncenizin senaryosuna kendinizi kaptırıp gitmişsiniz.

Vücudunuza yaptığınız baskının farkında değilsiniz. Vücudunuzda toparlanan bu tip bir gerginliği bırakabilmeniz için de önce fark etmeniz gerekir öyle değil mi? Bunun için de; araba kullanırken veya bilgisayar önünde çalışırken nefesinizi tutup, omuzlarınızı kastığınızı fark ettiğiniz her an, kendinizi rahat bırakın. Bu alıştırma sayesinde kısa süre sonra vücudun verdiği sinyalleri almaya başlarız…

KENDİNİZE BU SORULARI SORUN
Kronik ağrı ve gerginlikten uzak durmak için kendinize her gün şu soruları sorun:

Bugün vücudumu dinlemek için ne yaptım?
Bugün beynimi dinlendirmek için ne yaptım? n Bugün ruhumu hissetmek için ne yaptım?

İLAÇ İÇMEDEN AĞRILARI HAFİFLETME EGZERSİZLERİ

Aynaya yan dönüp, duruşunuzu bir kontrol edin. Omuzlar öne doğru yuvarlanmış, başınız öne doğru düşmüş, sırtınız kamburlaşmışsa, kronik ağrılardan sakınmanız için vücudunuzun doğal duruşuna kavuşmaya ihtiyacı var demektir.

NEFES AÇMAK: Ellerinizi sandalyenin oturağına koyun. Kalçanızdan mümkünse yere paralel olacak şekilde öne eğilin. Kollarınızı uzatın. ayaklarınız, dizleriniz ve kalçanız aynı hizada olsun. Başınız kolların arasında rahat tutun. Kalçanızı geriye ve yukarı doğru çekerek, göğsünüzü hafifçe yere doğru bastırarak, gövdenizi esnetin.

BAŞ AĞRISI İÇİN: Ensenin altına (baş değil) yerleştirilen küçük havlu ile birkaç dakika uzanın. Omuzlarınızı rahatlatıp sakin akan nefesinizi hissedin. Havlunun enseye yaptığı hafif baskı, masaj gibi o bölgede toplanmış olan kasılmanın çözülmesini sağlayacaktır.

GERGİNLİĞE KARŞI: Sandalyenin ucuna doğru oturun. Ellerinizle kollarınızı düz tutarak iki yanını kavrayın. Oturma kemiklerinizi koltuğa bastırarak dikleşin ve omuzlarınızı geriye doğru çekerek ön gövdenizin açılmasını, esnemesini sağlayın.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL