Afrika’da Albino Dehşeti

Yetişkin Sağlığı
Afrika‘da bazı toplumlarda, albinoların uzuvlarının şans ve refah getireceğine inanılıyor. Bu durum, cinayetleri beraberinde getirirken, mağdur olan albinolarla ilgili açıklanan rakam, kanayan b...
EMOJİLE

Afrika‘da bazı toplumlarda, albinoların uzuvlarının şans ve refah getireceğine inanılıyor. Bu durum, cinayetleri beraberinde getirirken, mağdur olan albinolarla ilgili açıklanan rakam, kanayan bu yaraya bir kez daha dikkat çekti.

Uluslararası Kızılay ve Kızılhaç Dernekleri Federasyonu tarafından açıklanan bir raporla gözler yeniden albinolara çevrildi.

Albino cinayetleri başladığından bu yana, uzuvlarının büyülü güce sahip olduğu yanlış inanışı nedeniyle Afrikalı yaklaşık 10 bin albinonun yerlerini terk ettiği ya da saklandığı bildirildi.

Raporda, albinoların vücut parçalarının satıldığı tek pazarın Tanzanya‘da olduğu belirtilirken, 2007‘den beri Tanzanya’da 44, Burundi’de ise 14 albinonun uzuvları için öldürüldüğü kaydedildi. Doğu Afrika‘daki en son albino cinayeti geçen ayın sonunda Tanzanya‘nın Mwanza bölgesinde işlenirken, avcılar 10 yaşındaki Gasper Elikana‘nın ayaklarını kesti. Oğlunu korumaya çalışan baba ise ciddi biçimde yaralanarak, sakat kaldı.

Afrika’daki albinolar son zamanlarda yoğunlaşan bu cinayetler nedeniyle büyük korku duyarken, bunun en önemli nedeni, albinoların uzuvlarını alan zenginlerin bunun kendilerine şans ve refah getireceğine inanması. Zenginlerin bu uğurda birkaç uzuv için 75 bin dolar gibi fiyatlar ödediği kaydedildi.

Öte yandan bazı Afrikalı toplumlar ise, albinoların felaketlerin habercisi olduğuna inanıyor.

AYRIMCILAK DA VAR

Afrika‘daki albinoların, cinayetlere maruz kalmalarının dışında saldırılarla ve ayrımcılıkla karşılaşılandığı biliniyor. Albinolar dışarda gün ışığında çalışmak zorunda kaldıkları işlerde ise deri kanserine yakalanma riskiyle karşı karşıya bulunuyor.

Eğitimsizlik nedeniyle albinoların bazılarının okuma yazma bilmediği, bu yüzden vasıf gerektirmeyen işlerde çalıştırıldıkları, güneşe maruz kalmaları nedeniyle de deri kanserine yakalandıkları belirtiliyor.

MAĞDUR BİR ANNE

Bu vahşeti dile getiren Mary Owido adlı albinolu kadın, sadece çalışırken ya da evde kocası ve çocuklarıyla beraberken huzurlu olduğunu belirterek, insanların "ayakların ve ellerin Tanzanya’nın serveti" şeklindeki konuşmalarının kendisini korkuttuğunu söyledi.

36 yaşındaki 6 çocuk annesi Owido, bu yüzden yalnız dışarı çıkmamaya çalıştığını belirtti.

ALBİNO (wikipedia): Soydan geçen bir metabolizma hastalığı. Renklenmeyi sağlayan melanin pigmenti yokluğu ya da azlığından kaynaklanır. Deri çok ince ve beyazımsı, kıllar beyazdır. Gözlerin gözbebekleri pembe, ağ tabakadan yansıyan ışık kırmızıdır. Gözler ışığa duyarlı ve genellikle astigmattır…