Yetişkin Sağlığı

11 Saatten Fazla Çalışanlar Dikkat!

Londra Üniversitesinde hazırlanan bir araştırmaya göre, günde 11 saatten fazla çalışanların kalp krizi geçirme ihtimali, günde 7-8 saat çalışanlara göre yüzde 67 daha fazla. Araştırmada 11 yıldan fazla çalışan 7..

11 Saatten Fazla Çalışanlar Dikkat!

Londra Üniversitesinde hazırlanan bir araştırmaya göre, günde 11 saatten fazla çalışanların kalp krizi geçirme ihtimali, günde 7-8 saat çalışanlara göre yüzde 67 daha fazla. Araştırmada 11 yıldan fazla çalışan 7 bin memurun her gün kaç saat çalıştığı, bu süre içinde yaptırdıkları check-uplar, tıbbî kayıtlar incelendi. Araştırmanın sonuçları Annals International Medicine dergisinde yayınlandı. Kalp krizi geçiren 192 kişinin günde 11 saatten fazla çalıştığı ortaya çıktı.

Araştırmaya başkanlık yapan Profesör Mika Kivimaki, "Günde 11 saatten fazla çalışan her 9 kişiden 5’inin kalp krizi geçirdiğini belirledik. Bu sonuç, fazla mesai yapan insanlara çalışma saatlerini azaltmaları için bir uyarı olabilir. Çünkü yeni bir risk faktöründen söz ediyoruz. Ama şu aşamada daha az çalışmanın kalp krizi riskini azaltabileceğini de söyleyemiyoruz. Bunun bir rastlantı mı yoksa aralarında bir ilişki mi var henüz bilemiyoruz. Yine de bu veri, kalp krizi geçirme riski olan hastaların korunması açısından büyük önem taşıyor" dedi. İngiltere’de her sene 101 bin kişi kalp krizinden dolayı hayatını kaybediyor.

Haber365

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL