Yaşlandırmayı Hızlandıran Yiyecekler Nelerdir? Erken Yaşlanmamak İçin Bu Yiyecekleri Tüketmeyin

Sağlık
Yaşlanmayı hızlandıran faktörler nelerdir? Yaşlandırmayı hızlandıran gıdalar nelerdir? Alkolün zararları nelerdir? Baharatlı yiyeceklerin ve işlenmiş etlerin cildimize etkileri… Detaylar haberim...
EMOJİLE

Yaşlanmayı hızlandıran faktörler nelerdir? Yaşlandırmayı hızlandıran gıdalar nelerdir? Alkolün zararları nelerdir? Baharatlı yiyeceklerin ve işlenmiş etlerin cildimize etkileri… Detaylar haberimizde…

1) Baharatlı Yiyecekler

Bu baharatlı yiyecekleri tamamen bırakın anlamına gelmiyor. Ancak baharatlı yiyecekleri tüketirken daha dikkatli olun. Baharatlı yiyecekler kan damarlarını genişleterek cildin kızarmasına veya lekeli görünmesine sebep olabiliyor. Bu durumda özellikle menopoz dönemindeki kadınlarda yaygın olan bir cilt hastalığı olan gül hastalığına neden olabilir.

2 ) İşlenmiş Etler

Salam, sucuk, sosis gibi işlenmiş etlerin hepsi doymuş yağ, sodyum ve sülfit içermektedir. Bunların hepsi cildi kurutur ve vücuttaki kolajen üretimini zayıflatır. Bu yüzden işlenmiş etler sadece kalp hastalıklarına değil cilt hastalıklarına da sebep olur.

3 ) Alkol

Alkol vücutta su kaybına yol açar ve cildin %64’ü su olan cildi doğrudan etkiler ve alkol tüketiminden sonra cilt daha şiş görünür. Alkolü sadece cildiniz için değil, genel sağlığınız için de liste dışı bırakın.

4) Şekerli Gıdalar

Tatlı tüketmek kontrol altında olduğu sürece cilde zarar vermez. Ancak şeker yüklü çok fazla işlenmiş gıda tüketirseniz vücudunuz kolajene zarar veren birtakım maddeler üretir. Bu da daha hızlı yaşlanmanıza neden olur.

5 ) Tuz

Aşırı tuz tüketimi vücudunuzu susuz bırakır. Bu durum cildinizin kırışmasına neden olur ve yaşlanmanızı hızlandırır. Tükettiğiniz bir çok gıdanın içinde tuz olduğunu unutmayın ve tuzu ölçülü kullanın.

6 ) Asitli İçecekler

İçinde çok fazla şeker ve asit bulunan bu içecekler, dehidrasyona yol açarak cildinizi susuz bırakırlar. Mideden dişlere vücut için pek çok zararı bulunan bu içeceklerin yerine su, ayran sağlıklı içecekler koyun. Yoksa erken yaşta cildiniz kırış kırış olabilir.