Yanlış Güneş Kremi Kullanmayın!

Şifali Bitkiler
ABD’de yapılan bir araştırmaya göre piyasada satılan güneş kremlerinin sadece % 8’inin güvenli olduğu ortaya çıktı…. Araştırma bazı kremlerin deri tümorlerine ve lezyonlarına neden o...
EMOJİLE

ABD’de yapılan bir araştırmaya göre piyasada satılan güneş kremlerinin sadece % 8’inin güvenli olduğu ortaya çıktı….

Araştırma bazı kremlerin deri tümorlerine ve lezyonlarına neden olan zararlı kimyasallar da içerdiği belirlendi. Çevre Çalışma Grubu bu konuda özel bir internet sayfası da hazırladı.

Burada araştırmanın tüm sonuçları ile beraber güneş kremlerinin aldığı puanları da görmek mümkün.

Uzmanlar ise güneş kremlerindeki bu karmaşa ile başa çıkmanın en kestirme yolunun güneşten korunmak için şapka, gölge yerler ve uygun giysileri tercih etmek olduğunu söylüyorlar.

GÜNEŞ KREMİ ALIRKEN ŞUNLARA DİKKAT EDİN…

  • İçeriğinde Oxybenzone; Vitamin A (retinyl palmitate) ve böcek uzaklaştırıcı olan güneş kremlerini almayın… Tüm bunlar deri yoluyla dolaşım sistemine giriyorlar.
  • İçeriğinde çinko (zinc), titanium dioxide, avobenzone ve mexorly SX olanları tercih edin… Bu maddeler güneşin UV ışınlarını filtreleme özelliğine sahipler. Ancak bu maddeler deri yoluyla dolaşım sistemine girmiyor, deri üzerinde kalıyorlar.
  • Spray olan güneş koruyucular yerine güneş kremlerini tercih edin…
  • Güneş kremlerinin suya dayanıklı olmasına özen gösterin ve 50 faktörün üzerindeki güneş kremlerini almayın.
  • 50 faktör ve üzerindeki güneş kremlerini sürenler güneşte daha uzun süre kalabileceklerini düşünüyorlar. Ancak uzmanlar 15-50 faktörün yeterli olacağını söylüyorlar.
  • Cilt sağlığınız için A vitaminli yiyecekler yemeniz faydalı. Ancak A vitaminini vücudunuza püskürtmek zararlı… Son yapılan araştırmalarda içeriğinde A vitamini olan kremlerin deride tümor ve lezyonlara neden olduğunu ortaya çıkardı.