Mavi haşhaşın yararları nelerdir?

Şifali Bitkiler
Mavi Haşhaş nedir? Mavi Haşhaş nerelerde kullanılmaktadır? Mavi Haşhaşın faydaları nelerdir? Mavi Haşhaşın yararları… Detaylar haberimizde… Haşhaşın ülkemizde yaklaşık 90 çeşidi bulunmakta...
EMOJİLE

Mavi Haşhaş nedir? Mavi Haşhaş nerelerde kullanılmaktadır? Mavi Haşhaşın faydaları nelerdir? Mavi Haşhaşın yararları… Detaylar haberimizde…

Haşhaşın ülkemizde yaklaşık 90 çeşidi bulunmaktadır. Haşhaşın iki çeşidi bulunmaktadır. Biri beyaz haşhaş tohumudur, diğeri ise mavi haşhaş tohumudur. Mavi haşhaş olarak bilinen mavi gri renkli tohumlar ülkemiz dışında Fransa, İspanya, Avustralya’da yetiştirilmektedir. Haşhaş; lif, protein, yağ, kalsiyum, demir, fosfor, magnezyum bakımından zengin bir besindir.

Mavi haşhaş nasıl kullanılır?

Gelincikler familyasında yer alan mavi haşhaş; haşhaş tohumunun kapsüllerinin çizilmesi sonucu meydana gelir. Bu kapsülün içinden tomurcuklar pasta, börek ve hamur işlerinde kullanılmaktadır.

Yağı ise yemeklerde ve sabun yapımında kullanılmaktadır.

Haşhaş tohumunda antioksidan özelliği bulunur. Dolayısıyla bu tohumun içerisinde, kötü kolesterolün düşmesini, iyi kolesterolün ise yükselmesini sağlayan yağlar mevcuttur. 100 gram mavi haşhaş tohumu kişinin günlük lif ihtiyacının yaklaşık olarak %50’sini sağlamaktadır.

Mavi haşhaşı aktarlarda kolayca bulunabilirsiniz.

Mavi haşhaşın yararları nelerdir?

Mavi haşhaş suda kaynatılıp çocuklara içirilirse çocuklarda meydana gelen ağrılar hafifler.

Mavi haşhaş merhem olarak da kullanılabilir. Mavi haşhaşın yaprakları merhem olarak kullanılırsa ağrıyı hafifletmede yardımcı olabilir.

Mavi haşhaşın tohumları kalp hastalarına iyi gelmektedir. Doktorlar pek çok kalp hastasına mavi haşhaşı önermektedir. Ancak dozun yerinde kullanımı önemlidir.

Uyku sorunu çeken pek çok birey haşhaş tohumu kullanarak uyku sorunlarını çözebilir.

Mavi haşhaş tohumu; bağışıklığı güçlendirir, mide duvarını güçlendirir, sindirim sistemini iyi yönde etkiler. Mavi haşhaş, Omega-3 açısında da zengin bir baharattır.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme