Kuşburnu Şifa Kaynağı!

Şifali Bitkiler
Gümüşhane ve yöresinde, tamamen organik şartlarda ve kendiliğinden yetişen, hastalıklara karşı vücut direncini artırıcı özelliği de olduğu bilinen kuşburnu meyvesinin, teşvik olmadığı için artık eskis...
EMOJİLE

Gümüşhane ve yöresinde, tamamen organik şartlarda ve kendiliğinden yetişen, hastalıklara karşı vücut direncini artırıcı özelliği de olduğu bilinen kuşburnu meyvesinin, teşvik olmadığı için artık eskisi gibi rağbet görmediği bildirildi.

Çalı formunda yetişen, halk arasında yaban gülü, gülburnu, gül elması olarak da bilinen, C vitamini yönünden çok zengin olduğu ve çeşitli elementler içerdiği için hastalıklara karşı direnci artırıcı, kan yapıcı, tansiyon düzenleyici özellikleri olduğu belirtilen, kanı temizlediği, ülsere iyi geldiği, bağırsakları yumuşattığı da söylenen ve bir dönemler Gümüşhane yöresinde halkın önemli gelir kaynaklarından olan kuşburnu, tanıtım ve teşvik olmayınca yavaş yavaş bu özelliğini kaybetti.

Gümüşhane’de, aralarında kuşburnunun da bulunduğu bitkisel çay üretimi yapan Özer Nadir Kaya,  yaptığı açıklamada, özellikle kırsal kesimde arazide kendiliğinden yetişen kuşburnu meyvesinin artık para etmediği için toplamadığını, böylece bir sektörün adeta yok olduğunu söyledi.

Eski Başbakanlardan Tansu Çiller’in ”Güzelliğimi ve gençliğimi kuşburnuna borçluyum” sözü üzerine kuşburnunun değer kazandığını, dönemin Gümüşhane Valisi Ayhan Çevik’in talimatıyla Hasanbey Mahallesi’ne ”Tansu Çiller Kuşburnu Bahçesi” kurulduğunu, o dönemde yapılan tanıtımlarla satışların artığını, yörede doğal olarak yetişen kuşburnu meyvesini toplayarak işleme tesislerine satan vatandaşların da para karandığını dile getiren Kaya, şunları söyledi:

”O dönemlerde kuşburnu toplanmasına teşvik primi verilmesi bilhassa kırsal kesimlerdeki vatandaşlarımızı bu ürünü toplamaya yöneltmişti. Gümüşhane İl Özel İdaresi bünyesinde kurulan GÜMÜŞSU Meyve Suyu Fabrikası söz konusu yıllarda 2 bin ton kuşburnu alımı gerçekleştiriyordu. Dolayısıyla hem vatandaş gelir elde ediyor hem de insan sağlığı için son derece yararlı olan kuşburnu değerlendiriliyordu. Hatta Tarım İl Müdürlüğü bünyesinde, vatandaşları kuşburnu yetiştiriciliği kOnusunda aydınlatan, teşvik eden Kuşburnu İstasyonu adı altında bir kurum dahi açılmıştı.”

Akşam
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku gidermefanusturservismerkezi