Kot Pantolon Denge Bozuyor

Şifali Bitkiler
Bu yıl 16.sı düzenlenen Ulusal Ergonomi Kongresi, Hitit Üniversitesi tarafından gerçekleştirildi. Kongre, insan makine birleşiminin verimliliğini artırmak amacı ile düzenlendi. Etkinliğe, Çorum Beledi...
EMOJİLE

Bu yıl 16.sı düzenlenen Ulusal Ergonomi Kongresi, Hitit Üniversitesi tarafından gerçekleştirildi. Kongre, insan makine birleşiminin verimliliğini artırmak amacı ile düzenlendi.

Etkinliğe, Çorum Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, Hitit Üniversitesi Rektörü Serdar Kılıçkaplan ve iş adamları katıldı. Açılış konuşmasını Kongre Başkanı Hitit Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Satılmış Basan yaptı. Basan, konuşmasında iki yılda bir yapılan bu kongrenin başkanlığını yapmanın gurur verici olduğunu ve Çorum adına atılan en büyük adımlardan biri olduğunu söyledi.

Daha sonra kürsüye gelen Hitit Üniversitesi Rektörü Serdar Kılıçkaplan, konuşmasına Engeliler Günü’nü kutlayarak başladı. Kılıçkaplan, "Ergonominin amacı değişik sağlık sorunlarının ortadan kaldırılabilmesi, verimin artırılabilmesi için çalışma ortamının nasıl düzenleneceği, kısaca işçinin işe değil işin işçiye uydurulmasının sağlanmasıdır." diye konuştu.

Ertan Özen, Hasan Efe, Ali Kasal’ın hazırladığı tekerlikli sandalye kullanıcılarının sinema salonlarında karşılaştıkları problemleri ve çözüm önerileri sunuldu. En çok dikkat çeken sorunlardan biri ise özellikle bayanların giydiği kot pantolonun zararları oldu. Gazi Üniversitesi, Sanat ve Tasarım Fakültesi Öğretim üyesi Şula Çivitçi ve Hitit Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu Öğretim Üyesi Mücella Baylavlı’nın yaptığı araştırma sonucunda kot pantolonun vücuda tam anlamıyla uyum sağlayamadığı ve vücudun dengesini bozduğunu ortaya çıkardığı açıklandı.