Enginar tam bir şifa deposu

Enginarın karaciğer için önemi büyüktür. Karaciğeri korur ve düzenli çalışmasına katkı sağlamaktadır. Ayrıca enginar safra sıvısının akışını kontrol ederek karaciğerin toksinlerden temizlenmesine yardımcı olur. Kandaki üre ve kolesterol miktarını düşürerek kalbin çalışmasına yardımcı olur.

Enginarın idrar söktürücü etkisi dolayısı ile fazla suyu dışarı atma özelliği bulunmaktadır. Yaprakları mesaneyi uyararak fazla suyu dışarı atar. Enginar ağrılı yanma hissi oluşturan reflüye ve mide ekşimesine iyi gelmektedir. Enginar sindirim sisteminin düzenli çalışması için çok önemli bir bitkidir. Bulantıya, kusmaya, şişkinliğe, ekşimeye iyi gelmektedir.

Demir bakımından zengin olan enginar, demir eksikliği anemisi çeken hastaların tüketmesi gereken bitkiler arasında bulunuyor. Demir eksikliği anemisi hastaların tedavisinde kullanılmaktadır. Enginar karaciğerin, kalbin, safra kesesinin, bağırsakların ve midenin çalışması ve sağlığı için çok faydalı bir bitkidir. Sindirime çok yardımcı ve bağırsakların temizlenmesinde çok önemlidir. Kandaki şeker oranını azalttığı için şeker hastaları için tavsiye edilen bir bitkidir. İshali keser, vücuda dinçlilik getirir, kanı temizler ve beyin yorgunluğunu giderir. Meme ve prostat kanserini önlemeye yardımcı olur. Romatizmaya ve sarılığa iyi gelir. Enginar vücut hücrelerini yenileyerek yaşlanmayı geciktirir. İştah açar, ateş düşürür ve ter kokusunu giderir.

Enginar ilaç yapımında kullanıldığı gibi, suyu kalp çarpıntılarına iyi gelir. Taze enginar yaprağından yapılan çay ise karaciğer sağlığı için çok faydalıdır. Uzmanlar şiddetle karaciğer hastalarına enginarı tavsiye ediyor.

Enginarın Faydaları 

Kalp çarpıntılarına iyi gelir.

Bulantı, kusma, ekşime, şişkinlik sorunlarını giderir.

Kandaki şeker oranını azaltır.

Vücut hücrelerini yeniler.

Ateşi düşürücü etkisi vardır.

Romatizma ve sarılığa iyi gelir.

Karaciğeri korur ve düzenli çalışmasını sağlar.

Kandaki üre ve kolesterol miktarını düşürür.

İdrar söktürücüdür.