Sağlık Kurumları

Özel Hastanelerde Sigortalıya 24 Saat Hizmet

Hastaların, resmî tatil veya mesai saati dışında olduğu için kapı kapı dolaşma çilesi son buldu. SGK yaptığı yeni düzenleme ile vatandaşların söz konusu zaman diliminde de özel hastanelere gidebilmesinin yolunu..

Özel Hastanelerde Sigortalıya 24 Saat Hizmet

Hastaların, resmî tatil veya mesai saati dışında olduğu için kapı kapı dolaşma çilesi son buldu. SGK yaptığı yeni düzenleme ile vatandaşların söz konusu zaman diliminde de özel hastanelere gidebilmesinin yolunu açtı. Artık hastalar, 7 gün 24 saat, istedikleri zaman acil servisler dışında ‘SGK ile sözleşmesi olan’ özel hastanelerde tedavi olabilecek.Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), vatandaşların resmi tatillerde ve mesai saatleri dışında da özel hastanelere gitmesinin önündeki engelleri kaldırdı. Artık hastalar, 7 gün 24 saat acil servisler dışında da ‘SGK ile sözleşmesi olan’ özel hastanelere gidip sağlık hizmeti alabilecek. Özel Hastaneler Platformu Derneği Başkanı Mehmet Altuğ, "Karar, hem sektör hem de vatandaş için yararlı oldu." dedi.

SGK daha önce yaptığı açıklamada, resmi tatil günlerinde acil vakalar dışında sadece dahiliye, çocuk hastalıkları, enfeksiyon hastalıkları ve göğüs hastalıkları olmak üzere 4 branşın provizyona açık olduğunu duyurmuştu. Yapılan yeni açıklamada bütün branşların provizyona açıldığı vurgulandı. SGK açıklamasında şu ifadelere yer verdi: "Kurumumuz ile sözleşmeli özel sağlık hizmet sunucularının, kamuya ait sağlık hizmet sunucularında olduğu gibi, 5 Mayıs’tan itibaren resmi tatil günlerinde de sözleşmeli oldukları branşlardan provizyon alabilmeleri için MEDULA sisteminde gerekli düzenleme yapılmıştır."

SGK’nın bu açıklamasıyla birlikte hastalara 7/24 özel hastane yolu açılmış oldu. Vatandaşlar resmi tatillerde ve mesai saatleri dışında SGK ile sözleşmesi olan özel hastanelerden istedikleri branştan hizmet alabilecek.

Özel Hastaneler Platformu Derneği Başkanı Dr. Mehmet Altuğ, SGK kararını ‘vatandaşlar ve sektörümüz için çok önemli ve yararlı’ sözleriyle değerlendirdi. Dr. Altuğ, uzun süredir tüm branşların provizyona açılarak vatandaşların mağduriyetlerinin sona erdirilmesi için çaba sarf ettiklerini hatırlatarak, şunları söyledi: "SGK’nın bu son düzenlemesi ile vatandaşlarımız kamuya ait sağlık tesislerinde olduğu gibi özel sağlık kuruluşlarından da resmi tatil günlerinde sağlık hizmeti alabilecek. Yani bundan böyle özel sağlık sunucularının anlaşmalı oldukları bütün branşlarda normal provizyon alınabilecek. Vatandaşlarımız mesai saatleri dışında, bayram ve hafta sonu tatillerinde acil dışında istedikleri doktora muayene olabilecekler. Bu hem vatandaşlarımız hem de özel sağlık sektörü açısından önemli ve doğru bir karardır."
 

ZAMAN

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL