Asistan Doktorlar Eylemde

Sağlık Kurumları
Hastane bahçesindeki eylemde konuşan Araştırma Görevlisi Hasibe Özgeçen Dinçel, mevcut yönetmelik ve performans dağıtım yönergesinde araştırma görevlilerinin yüzde 500’e kadar ödeme alabileceği ...
EMOJİLE

Hastane bahçesindeki eylemde konuşan Araştırma Görevlisi Hasibe Özgeçen Dinçel, mevcut yönetmelik ve performans dağıtım yönergesinde araştırma görevlilerinin yüzde 500’e kadar ödeme alabileceği ve performans katsayısının ise 1,2 ile 2 arasında yönetimce belirleneceğinin ifade edildiğini belirtti.

ADÜ’de uygulanan mevcut performans sisteminin bütün asistanları hayal kırıklığına uğrattığını savunan Dinçel, hesaplamalarda minimum değer olan yüzde 100 ile 1,2 katsayılarının kullandığını söyledi. Dinçel, sözlerini şöyle sürdürdü:

”Bunun sonucu olarak araştırma görevlilerimiz, yanlarına çalışan yardımcı sağlık personelinden ve hatta çamaşırhanede çalışan teknik personelden bile düşük performans geliri elde etmiştir. 40 saat çalışan bir yardımcı sağlık personeli bin lira performans alırken, ayda 150 ameliyata dahil olan bir cerrahi asistanının, binlerce poliklinik hizmeti veren bir dahili branş asistanının 720 lira alması asla kabul edilemez. Bu ve benzeri hastaneleri ayakta tutan asistanlardır.”

Dinçel, bir asistanın alacağı ücretin, yönetmelikle belirtilen tavan düzeylere çekilmesini istediklerini ifade etti. Hastaların mağdur olmasını istemediklerini vurgulayan Dinçel, bu nedenle asistanların dönüşümlü olarak eyleme katıldıklarını kaydetti.

Aydın Tabip Odası Başkanı Dr. Eralp Atay da asistanları desteklediklerini söyledi.

AA
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme