Ambulansta Personel Sayısı 2’ye Düşürüldü

Sağlık Kurumları
Ambulanslar ve Acil Sağlık Araçları ile Ambulans Hizmetleri Yönetmeliği’ndeki değişiklikle özel donanımlı ambulanslardaki personel sayısı 3’ten 2’ye düşürüldü. Böylece araçlarda bir ...
EMOJİLE

Ambulanslar ve Acil Sağlık Araçları ile Ambulans Hizmetleri Yönetmeliği’ndeki değişiklikle özel donanımlı ambulanslardaki personel sayısı 3’ten 2’ye düşürüldü.
Böylece araçlarda bir hekim veya bir paramedik ile bir sağlık personeli olmak üzere en az 2 personel görev yapacak. Daha önce en az bir hekim veya ambulans ve acil bakım teknikeri olmak üzere 3 personel görev yapıyordu. Ekipte şoför yerine bir paramedik veya acil tıp teknisyeni çalıştırılabilecek. Yoğun bakım ambulanslarında çalışacak hekim ve sağlık personelinin Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmış ileri yaşam desteği ve travma resüsitasyon kurslarını bitirmesi zorunlu olacak. Yenidoğan hastaların nakli amacıyla kullanılacak olan ambulanslarda çalışacak hekim ve sağlık personelinin ise çocuklarda ileri yaşam desteği kursunu başarı ile tamamlaması ve sertifika almış olması şartı aranacak.

Zaman