40 bin muhacir sağlık taramasından geçti

Sağlık Kurumları
Bir gün boyunca kampta 300 çadır ziyaret edilmiş,  hastalar muayene edilmiş ve ilaçları tedarik edilmiştir. Bölgede yapılan değerlendirme ve keşif çalışmasının ardından, ihtiyaç tespiti yapılmış,...
EMOJİLE

Bir gün boyunca kampta 300 çadır ziyaret edilmiş,  hastalar muayene edilmiş ve ilaçları tedarik edilmiştir. Bölgede yapılan değerlendirme ve keşif çalışmasının ardından, ihtiyaç tespiti yapılmış, Reyhanlı’dan tedarik edilen 10.378 TL. değerindeki ilaçlar bölgede bulunan kliniğe teslim edilmiştir. 

AID ekibinin sağlık taraması yaptığı Athme Kampı yaklaşık 40 bin muhaciri misafir etmekte. Kampın temiz su, tuvalet ve kanalizasyon gibi sorunları ilk bakışta göze çarpan sorunlardan sadece birkaçı. Temiz suyu traktörlerle taşınan tankerlerden temin eden kamp sakinleri, bu suyu içme dâhil, her türlü ihtiyacında kullanmakta.. 2-3 ay önce kampta kuyu açma çalışmaları başlamış, ancak sayıları şu an için yetersiz.  Her biri yaklaşık 1 metrekare alana tekabül eden kamp tuvaletleri, içlerinde çeşme barındırmıyor, taşıma su ile kullanılıyor. Kampta yaklaşık 100 kişiye bir tuvalet düşüyor.. Alt yapının olmadığı kamplarda, atıklar kampın orta yerinde oluşturulan çukurlarda biriktiriliyor. Çocuklar ise ölümcül hastalıklara yakalanma riskinden habersiz, burada biriken su ile oynuyor. Çukurlarda bulunan bakteriler ise, sıcaklıkların artmasıyla birlikte bölgede salgın hastalıkların ortaya çıkma tehlikesini artırıyor. 

Kampta bazı çadırların küçük baş hayvanlar için ahır olarak kullanılması hayvansal kaynaklı bulaşıcı hastalıkların baş göstermesinde büyük risk teşkil ediyor.  

AID ekibi Kampın 1 nolu sağlık noktasının nöbetçi hekimi ile yaptığı görüşmede; buraya günlük 200 ila 300 hasta başvurusu olduğu bilgisine ulaştı. Akut Gastroenterit, Suçiçeği, Akut Tonsillit, Bronşit ve Uyuz vakaları  kampta görülen yaygın hastalıklardan..

Sıcak hava, yetersiz hijyen ve kalabalığın bir çok sağlık sorununa yol açtığı kampta, koruyucu sağlık önlemlerinin alınmaması durumunda başta çocuklar olmak üzere burada yaşayan 40 bin insanın salgın hastalıklar nedeniyle yaşamları tehlike altında bulunmakta. 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme