Saç Ekimi Sonrası Ne Zaman Normal Yatılır?

Sağlık
Saç ekimi sonrasında, operasyonun başarısı bakımından davranışsal olarak bazı hususlara dikkat edilmesi gerekir. Saç ekimi sonrasında saç derisinin ve burada köklerin harici etkenlerden korunması gere...
EMOJİLE

Saç ekimi sonrasında, operasyonun başarısı bakımından davranışsal olarak bazı hususlara dikkat edilmesi gerekir. Saç ekimi sonrasında saç derisinin ve burada köklerin harici etkenlerden korunması gereksinimi bunların başında yer alır. Saç ekimi sonrası normal uygu pozisyonuna kavuşmak hakkında merak ettiklerinizi ve Saç ekimi sonrası ne zaman normal yatılır? Sorunuzu İstanbul Dr. Bayer Saç Ekimi Kliniği’nden Doktor Yetkin Bayer cevaplıyor.

Saç Ekimi Sonrası Uyku

Saç ekimi yaptırmak isteyenler, işlem sonrası yatış pozisyonunun nasıl olacağını merak etmektedirler. Saç ekimi operasyonu yaptıranların iyileşme süreci en az 1 yıl sürmektedir. İyileşme sürecinin en hassas zamanı işlemden sonraki ilk 10 gündür. Saç ektiren kişinin tedavi ettirdiği bölgeyi her türlü çarpma, darbe ve temastan korumalıdır. Bu sebeple işlem sonrası uyuma şekli çok önemli bir konudur.

Bilindiği üzere her cerrahi müdahale sonrasında yaralı bölgenin fiziksel temaslardan uzak tutulması gerekir. Saç ekimi de bir cerrahi operasyondur ve iyileşme sürecinde bireyler mutlaka fiziksel temastan kaçınmalıdır. Uyku da fiziksel temasın yoğun olduğu bir gündelik faaliyettir. Üstelik uyku esnasında bilinçsiz hareketler yapıldığı düşünülünce daha fazla dikkat edilmesi gerekmektedir.

İlk Günler Uyku Pozisyonu

Saç ekimi operasyonundan sonraki ilk gece çok kritiktir. Bu sebeple uzanarak yatakta uyumamak gerekir. Eğer uzanarak yatakta uyunursa, ekim yapılan bölgede şişlik olabilir. İlk gece sırtta iki yastıkla 45 derecelik açıyla uyumak en idealdir.

Saç ekim işleminden sonra en sık rastlanan sıkıntılar kafa bölgesindeki ödem ve şişmedir. Eğer doğru açı ve pozisyonlarda yatılmazsa ödem ve şişmelerde büyük oranda artış görülür. Bu sebeple 45 derecelik açıyla uyunmalıdır. Peki saç ekimi sonrasında 45 derecelik açıda uyumanın bireye sağladığı faydalar nelerdir? işte cevabı…

45 derecelik uyuma pozisyonu, işlem sırasında kullanılan ilaçların, enjekte edilen serumun kafa derisinde durmasını engelleyecektir. Bu önemli bir detaydır.

Bu pozisyon kişinin kafasında ödem ve şişliğin oluşmasının önüne geçecektir. Ödemin az tutulduğu bir yaranın iyileşme süreci daha hızlı olduğu uzmanların genel görüşüdür.

Saç ekimi işleminden sonra kişinin uyuduğu pozisyon önem arz etmektedir. Çünkü insanın kafa derisi hassas bir yapıdadır. Bu hassas yapıya entegre edilen saç kökleri de hassas bir yapıdan oluşmaktadır. Saç derisi ve saç köklerini gerektiği gibi önemsemek ve dikkatli olmak gerekir. Yoksa saç ekimi işleminden istenilen sonuç alınmayacaktır.

Kişi sırt üstü ve dik uyumalıdır. Saç ekimi işleminden sonra yüz üstü uyumak ekim bölgesine zarar verebilir. Daha fazla şişme gözlemlenecektir. Kişi başını düzgün bir şekilde yüksekte tutmalıdır. Saç köklerine zarar vermemek için yastığın altına bir yastık daha yerleştirilmelidir. Geceleri uyurken dönme hareketi ihtimaline karşı, kişinin başını destekleyeceği ve saç köklerini koruyacağı bir seyahat yastığı kullanabilir.

Saç Ekimi Sonrası Doktor Tavsiyesine Uygun Şekilde Uyumak

Kişi saç ekimini kafasının ön bölgesine yaptırdıysa, ilk 7 günden sonra sırt üstü yatabilir. İlk 7 gün, 45 derecelik açı ile sırtında yastıklarla uyumalıdır. Kişi saç ekimini kafasının tepe bölgesine yaptırmışsa, sırt üstü yatması uygun değildir. Bu tür bölgelere saç ekimi yapıldığında seyahat yastığı kullanarak uyumak mantıklıdır. Böylece ekim yapılan bölge korunmuş olur.

Saç ekimi işleminden sonra yan yatmak kişinin kafasında ve yüzünde şişliğe neden olabilir. Ayrıca saç kökleri zarar görebilir. Bu nedenle ilk 10 günden sonra uzman onaylarsa kişi yan yatabilir. Saç ekimi işleminden sonra yatar vaziyette bir koltukta uyumak güzel bir fikir olabilir. Bu şekilde uyumak 5 gün ile 14 gün arasında değişkenlik gösterebilir. Uyuma sürecini doktorun tavsiyelerine uygun şekilde yapmak önemlidir.

Bireyler unutmamalıdır ki her sürecin kendi has uyuma pozisyonları bulunur. Bunları doğru zamanda uygulamak için ekim yapan uzman doktor ile düzenli olarak irtibatta kalmak gerekir. Eğer saç ekimi işlemi yaptırdıysanız doktorunuz ile sık iletişim halinde kalmaktan çekinmeyiniz.

Saç ekimi tıbbi bir operasyondur ve sonrasında medikal bir bakım gerektirir. Bu nedenle ne zaman yatabileceğiniz, kafa derinize ne zaman baskı uygulayabileceğiniz gibi sorularınıza mutlaka hekimlerden cevap alınız. Saç ekiminin kesin başarıya ulaşması, doğru yaşam biçimini özellikle saç köklerinin yerleşmesi sürecinde uygulamanıza bağlıdır. Tabii burada tavsiye aldığınız kişinin ve kurumun, resmi sağlık kuruluşu veya hekim olması gerekir.