Refleksoloji nedir? Refleksoloji tedavisi nasıl uygulanır?

Sağlık
Refleksoloji nedir? Refleksoloji evde de uygulanabilir mi? Refleksoloji tedavisi nasıl uygulanır? Refleksolojinin yararları nelerdir? Doğal bir tedavi yöntemi olan refleksoloji; el ve ayalarda, vücutt...
EMOJİLE

Refleksoloji nedir? Refleksoloji evde de uygulanabilir mi? Refleksoloji tedavisi nasıl uygulanır? Refleksolojinin yararları nelerdir?

Doğal bir tedavi yöntemi olan refleksoloji; el ve ayalarda, vücuttaki organlar ve diğer bölgelerle bağlantısı olan belirli bazı refleks noktalarına basınç uygulanarak yapılır. Bu uygulama, sinir fonksiyonlarını harekete geçirir ve kan dolaşımını hareketlendirir. Refleksoloji vücuttaki organları canlandırır ve pek çok iyileştirici faydası vardır.

Refleksoloji bir tedavi yöntemi olarak Batı Asya, Japonya ve Çin’de binlerce yıldır uygulanmaktadır. Batıda ise Refleksoloji 20. yüzyılında başlarında uygulanmaya başlamıştır. William Fitzgerald ayak ve ellerden beyine vücut boyunca dikine uzanan 10 adet iletişim kanalı olduğunu göstermiştir. Fitzgerald, el parmaklarına basınç uygulayarak, yüz, kafa ve boyun bölgesini uyuşturabildiğini fark etmiştir. Onun ardından Eunice İngham, ayağın hangi bölgelerinin hangi organlarla ilişkisi olduğunu ortaya koyarak refleksolojiyi daha da geliştirmiştir. Günümüzde refleksoloji, iyileştirici gücü bilimsel olarak kanıtlanmamış olmasına rağmen, tamamlayıcı tıbbın en popüler uygulamalarından biridir.

Refleksoloji nasıl uygulanır?

Refleksoloji uygulanırken kişi rahat bir sandalyeye oturmalı ve uygulanacak ayağın bacağı bir tabure ya da minderle desteklenmelidir. Refleksolojiyi yere diz çökerek veya alçak bir yere oturarak uygulayın. Baş veya işaret parmağınızı kullanarak ayağın tabanına, üst ve yan kısımlarına basınç uygulayın. Refleks noktalarına dokunduğunuzda parmağınızı yavaş kontrollü hareket ettirerek kuvvetlice bastırın.

Refleksoloji uygulaması

Refleksolojide Başparmak Tekniği Nasıl Uygulanır?

Ayağın tabanı ve yanları için başparmağınızı kullanın. Bir elinizle ayak parmaklarının etrafını tutup sarın, diğer elinizin başparmağının iç kenarıyla kontrollü ve kuvvetli bir basınç uygulayın. Başparmağınızı hafifçe bükün ve eklemi bükmek ve düzeltmek için başparmağınızı ileriye doğru yürütün.

Refleksolojide İşaret Parmağı Tekniği Nasıl Uygulanır?

Ayağın üst ve yanları için işaret parmağınızı kullanın. Yine, birinci ekleminizi büküp düzeltmek suretiyle parmağınızı “yürüterek” basınç uygulayın. Başparmağınızı ve diğer üç parmağınızı destek olarak kullanın.

Refleksoloji Evde Uygulanabilir Mi?

Refleksoloji evde de uygulayabilirsiniz ancak uzmanlar refleks noktalarına başka birinin dokunmasının yararının daha fazla olduğunu söylemektedir.

Refleksoloji Ayak Haritası

Vücudun birçok bölgesi ile bağlantılı olan refleks noktaları her iki ayakta da bulunduğundan, sağ ve sol ayak tabanlarındaki noktalar birbirine benzer. Ancak bazı organlara ait noktalar ayaklardan yalnızca birinin tabanında bulunur ve bu da genellikle organın yer aldığı taraftaki ayaktır.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme