Yüzünüzdeki yaraları makyajla kapatmayın!

Kişisel Bakım
Uzmanlar, özellikle cilt yaralarının makyajla kapatılmamasını öneriyor. Makyajın iyi temizlenmemesinin de ciltte erken kırışıklığa sebep olduğu belirtiliyor. Özel Bahar Hastanesi Deri ve Zührevi Hasta...
EMOJİLE

Uzmanlar, özellikle cilt yaralarının makyajla kapatılmamasını öneriyor. Makyajın iyi temizlenmemesinin de ciltte erken kırışıklığa sebep olduğu belirtiliyor.

Özel Bahar Hastanesi Deri ve Zührevi Hastalıkları Uzmanı Dr. Bayram Börekçi, bakımlı görünmek isteyen kadınların kullandığı makyaj malzemelerinin yanlış kullanımı sonucu oluşacak zararlara dikkat çekti. Makyaj malzemelerinin cildi yıpratan kozmetik ürünler olduğunun altını çizen Dr. Bayram Börekçi, bu ürünlerin, içerdikleri yağ oranından dolayı ciltteki gözenekleri tıkayıp, cildin nefes almasını önlediklerini söyledi.

Bunun cilt sorunlarına neden olduğunu belirten Dr. Börekçi, şu bilgileri verdi: "Sağlıksız ve solgun bir cilt yapısı oluşur. Bunları önlemek için az makyaj yapmak ya da kullanılan kozmetik ürünlere dikkat edilmesi gereklidir. Az yağ içeren kozmetik ürünler tercih edilirse, cilde zarar daha az olacaktır. Ayrıca makyaj ile uyumak son derece zararlıdır. Uyku sırasında, hücreler yenilenir fakat makyaj ile uyunduğu zaman, gözenekler kapalı olur ve bu yüzden hücre yenileme işlemi gerçekleşmez. Bu da cildin erken yaşlanmasına ve kırışıkların oluşmasına yol açar."

Makyaj malzemelerinin en büyük yan etkisinin alerjik reaksiyonlar olduğunu anlatan Börekçi, özellikle yüze sürülen fondöten, pudra ve far malzemelerinin alerjiye daha çok neden olan malzemeler olduğunu kaydetti. Bu riski önlemek için makyaj malzemelerinin öncelikle test edilmesini öneren Dr. Börekçi, hassas deriye sahip olanların dikkatli olması tavsiyesinde bulundu.

"YANLIŞ MAKYAJ SİVİLCE VE SİYAH NOKTA YAPAR"

Uygulanan ürünlerin yüzde uzun süre kalması gerektiğini vurgulayan Börekçi, şöyle devam etti: "Özellikle yatarken mutlaka yıkanmalı, nemlendirici sürülmelidir. Bu reaksiyonlardan kaçınmak için, aşırı derecede makyaj yapmamak, makyaj ürünlerini kullanmadan önce deriyi temizlemek ve nemlendirmek yine uyulması gereken kurallardır. Makyajın bilinen en önemli yan etkilerinden biri de komedondur. Gerek ‘siyah nokta’ olarak bilinen açık komedonlar, gerekse de ‘kapalı komedon’ olarak bilinen ‘beyaz nokta’ların oluşmasında en büyük pay, bilinçsiz kullanılan makyaj malzemelerinindir. Kişi deri tipine uygun olmayan ürünleri kullandığında gözenekler tıkanır, tıkanmış gözenekler içinde biriken yağ yüzde akneye ya da komedonlara neden olur."

Nemlendirici sürüldükten sonra yapılan makyajın kötü görüntüler oluşturabileceğini anlatan Börekçi, aşırı ve su bazlı rujların dudakta çatlamalara ve kurumalara neden olabileceği uyarısında bulundu. Börekçi, bitkisel ürünler konusunda da dikkatli olunmasını tavsiye etti.

"İYİ TEMİZLENMEYEN CİLT ERKEN KIRIŞABİLİR"

Yapılan hataların başında makyajın temizlenmemesi geldiğini ifade eden Börekçi, şu uyarılarda bulundu: "Deride kalan makyaj ürünleri, derinin kalınlaşmasına, erken kırışıklıklara, gözeneklerinin genişlemesine, derinin mat ve homojen olmayan renk değişikliklerine neden olur. Bu yüzden uygun bir ürünle makyajın çıkarılması makyaj yapmak isteyen kişi için gerekliliktir. Bir başkasının makyaj ürünlerini kullanmamak dikkat edilmesi gereken en önemli kuraldır. Bu sayede kişisel enfeksiyon ajanlarının kişiden kişiye yayılması söz konusudur."

"CİLT YARALARINIZI MAKYAJLA KAPATMAYIN"

Dr. Börekçi, cilt yarası bulunanlara ise şu uyarıyı yaptı: "Deri bütünlüğünü bozan yara, sıyrık, enfeksiyon, egzama gibi bir durum varsa bu bölgelere makyaj yapmaktan kaçınmak gerekir. Aksi takdirde enfeksiyon gelişebilir yada problemin daha da şiddetlenmesi söz konusu olur."

Sabah

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme