Yaz gelinleri için makyaj önerileri

Kişisel Bakım
 “Makyajın, modanın en önemli parçalarından biri” olduğunu söyleyen makyaj uzmanı Serkan Parmaksızoğlu 2011-2012 yaz sezonunda kadınların ve özellikle de yaz gelinlerinin tercih ettik...
EMOJİLE

 “Makyajın, modanın en önemli parçalarından biri” olduğunu söyleyen makyaj uzmanı Serkan Parmaksızoğlu 2011-2012 yaz sezonunda kadınların ve özellikle de yaz gelinlerinin tercih ettikleri stilleri ve makyaj sanatının inceliklerini bizimle paylaştı.

Kaç yıldır bu işi yapıyorsunuz? Makyaj yapmak biraz da sanatsal bir “göz”e sahip olmayı gerektiriyor gibi geliyor bana. Siz bu konuda neler söyleyebilirsiniz?

Uzun süredir aklımda hayatımı sadece sanatla idame ettirmek vardı. Bir sene önce el becerisi gerektiren sanatlara olan eğilimim makyaj sanatınla tanışmama neden oldu.

Makyaj yapan ister bir makyaj sanatçısı ister günlük makyajını yapan bir kadın olsun farkında olmasalar da ortaya bir eser koyarlar yani aslında makyaj yapan herkes de sanatsal bir göz vardır bence.

2011-2012 İlkbahar-Yaz sezonunda kadınların makyajda en çok tercih ettikleri stil ve renklerden bahseder misiniz?

Bu sene kıyafetlerde de olduğu gibi neon renkler çok moda. Bunun yanında altın, bronz, gümüş rengi gibi metalik yansımalarda göze çarpıyor.

Makyaj modanın en önemli parçalarından biri dolayısıyla ikisi aynı çizgide ilerliyor.Biraz takip etmek biraz da yaratıcı davranmak trendlere uygun makyajlar yapmak için yeterli.

Benim için yaz sezonunda en hoş görünen detaylar sanki gün boyu güneşten aldığı enerjiyi yansıtıyormuş gibi görünenlerdir.

Bronz, canlı biraz da ışıldayan bir ten ve kirpiklerde hafif sadece belirginleştirmek için sürülmüş maskara yüze mükemmel bir görünüm kazandırıyor.

Şeftali, nar çiçeği, mercan rengi gibi rujlar böyle bir makyajı tamamlamak için yeterli oluyor.

“GELİN MAKYAJININ TEMELİ TEN MAKYAJIDIR”

Yaz sezonu denince akla gelin makyajı geliyor. Gelin makyajının incelikleri nelerdir? Bu sene gelinler hangi renkleri tercih ediyor?

Evlilik arifesindeki her kadının telaşına tutulduğu konulardan biri de gelin makyajı. Gelin makyajının bir ömür fotoğrafları süsleyecek olması risk almamak için en iyi neden.

Gelin makyajında en çok önem verilmesi gereken konu ten makyajıdır. Gelinin sunduğu ifade genelde duruluğu saflığı ve mutluluğu dışarıya yansıtmalı bu nedenle de kusursuz canlı ve belki bir ton daha açık ten makyajı uygulamak gerekiyor.

Gözlerde yumuşak bir bakış istiyorsanız göz renginize uygun renklerde ama hafifçe uygulanmış buğulu görünen bir far sürmelisiniz.

Biraz çekici görünmek istiyorsanız zarif, ince ve göz şekline göre şekillendirilmiş bir eyeliner  bakışlara derinlik katmaya yetecektir.

Dudaklarda aşırıya kaçmamak çok önemli. Doğal ama sizi canlı gösterecek renkler ve tonlar seçilmeli. Benim favori renklerim fazla parlak olmayan kiremit rengi ve şeftali rengi tonları.

“GÖZ RENGİ ZITLIKLARLA ORTAYA ÇIKAR”

Özellikle göz makyajında göz rengiyle uyumlu bir stil yakalamak önemli bir ayrıntı. Hangi göz rengine hangi renkler gider diye sorsak?

Renk seçimi doğru yapıldığında gözlerde mucizeler yaratılır. Gözün rengini öne çıkarmak için göz renginin zıt rengi kullanılır.

Zıt renkler birbirlerini öne çıkarır. Örneğin mavi bir gözü şeftali, turuncu ya da  mürdüm tonlarında yapılan bir  makyaj adeta patlatır.

Yeşili öne çıkarmak için zümrütü aklınıza getirin. Genelde bordo, kızıl-kahve mor ve mürdüm tonlarında kadifelerde sergilenirler.

Ela gözde göz içi de dahil olmak üzere mürdüm tonlarında bir göz makyajı gözün rengini daha yeşil gösterirken, açık kahverengi göze uygulanacak lacivert bir göz makyajı göz rengini bal rengine döndürecektir.

“TÜRK KADINI MAKYAJA ÖNEM VERİYOR”

Türk kadınının makyaj tercihleri nasıl şekilleniyor? Avrupa’daki tercihlerle Türkiye’deki tercihler ne açıdan farklılık gösteriyor?

Her resim yapan kişinin ressam olamaması gibi her makyaj yapan kişi de profesyonel makyaj yapamayabilir .Makyaj yeteneğin dışında teorik bilgi sanatsal bir göz ve yaratıcılık gerektiren başlı başına bir sanat.

Ülkemizde Avrupa’ya nazaran daha idealist bir bakış hakim. Avrupa’nın bir çok ülkesinde makyaj trendleri ve teknikleri sıcağı sıcağına takip ediliyor ve uygulanıyor.

Dünyanın makyaj trendlerini belirleyen bir çok modacıyla çalışıyorum. Yüzlerce kadına o ana kadar hiç fark etmedikleri bir kaç detay gösterdiğimde aldığım tepkiler”Bu kadar basit mi?” şeklinde oluyor.

Birkaç gün sonra uğrayıp öğrendikleri püf noktaları uygulayarak yaptıkları makyajlarını bizlere gösteriyorlar.

Bu da Türk kadının makyajın önemini kavradığını gösteren en büyük gösterge.

Eklemek istediğiniz bir şey?

Bir kadının aynaya baktığında kendini iyi hissetmesini sağlayan her makyaj onun için doğru olandır.

Ntvmsnbc

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme