Lip Lift Nedir? Lip Lift Dudak Kaldırma Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kişisel Bakım
Üst dudak bölgesinin uzunluğundan memnun olmayanların, üst dudak kısalığı dediğimiz durumu yaşayanların bu durumu düzelterek dudaklarının kaldırılması ameliyatına angel lip lift denilmektedir. Bu işle...
EMOJİLE

Üst dudak bölgesinin uzunluğundan memnun olmayanların, üst dudak kısalığı dediğimiz durumu yaşayanların bu durumu düzelterek dudaklarının kaldırılması ameliyatına angel lip lift denilmektedir. Bu işlem üst dudak, burnun orta sütunu olan kolumella ile dudağın kırmızı pembe olan bölgesinin arasını ifade etmektedir. Bu alanın olması gereken uzunluğu 12-15 milimetredir. Bu ölçü standart ölçü olup kişilerin yüz hatlarının büyüklük ve küçüklüğüne göre değişiklik gösterebilir. Lip Lift (dudak kaldırma) ameliyatıyla kişilerdeki bu bölgenin mesafesi azaltılmakta ve melek kanadı dediğimiz etkiyle dudaklarında fark yaratmak amaçlanmaktadır.

Üst Dudak Kaldırma Nedir?

Üst dudak bölgesinin dikey olarak uzunluğunun kısaltılması için, bölgede bulunan fazla derinin alınması işlemidir. Lip lift ameliyatıyla üst dudak ve burunun birleştiği noktada bir kesi açılır, bu kesi sayesinde içerideki fazla deri alınmaktadır. İşlem sonrasında kesinin kenarlarını dikilmesiyle işlem sonlandırılmaktadır. Bu ameliyat ile üst dudak ve burun arasındaki mesafenin kısalması sağlanır ve üst dudak yukarda durur. Üst dudağın yukarı taşınması doğal kalkık bir görünüm sağlamaktadır, burun altından yapılan bu işlemde ameliyat izi belli olmamaktadır.

Bu ameliyat öncesinde de hastanın yüz hatlarının incelenmesi gerekmektedir. Dudak ile burun arasındaki mesafenin doğru ölçülebilmesi için, hastanın istirahat halinde olması gerekmektedir. Çünkü dudakların hareket etmiyor olması doğru ölçüm için önemlidir.

Lip Lift Ameliyatı Sonrasında İyileşme Süreci Nedir?

Ameliyat sonrasında iyileşme 5-7 gün arasında gözlenir. Bu iyileşme sürecinde hastalara üst dudağa buz masajı yapmaları önerilir. Ameliyat sonrasında kısa süreli şişlik görülebilmektedir, bu durum 72 sat-at içerisinde normale dönmektedir. 5 gün içinde de dikişler alınmakta ve günlük yaşama dönüş sağlanmaktadır.

Lip Lift Ameliyatının Sonuçları Nelerdir?

  • Ameliyatın istenilen ve amaçlanan hedefi üst dudak ve burun arasındaki mesafenin kısalmasını sağlamaktır.
  • Üst dudağın çizgisi (vermilion) daha yukarı çıkmaktadır.
  • Üst dudaktaki kırmızı pembe çizgi uzatılmaktadır.
  • Üst dudak ile alt dudak arasındaki orantıda değişiklik sağlanmaktadır.

Lip Lift Ameliyatı Kimler İçin Uygundur?

Gülümsediğimiz zaman üst dudak yukarı ve dışa doğru çekilmektedir, bu normal bir görüntüdür ve dişlerin hafif görünmesini sağlamaktadır. Ancak üst dudak olması gerekenden fazla uzunsa bu gülümseme anında dişler gözükmez. Bu durumu yaşayan hastalar için üst dudak kaldırma ameliyatı uygundur. Üst dudak kaldırıldığında gülümse anında dişler gözükecek ve olması gereken ölçü sağlanacaktır. Ayrıca düzenli olarak dolgu yaptıranlar, dudaklarının daha büyük görünmesini isteyenler içinde lip lift ameliyatı ideal bir çözümdür. Lip Lift hem kalıcı bir çözümdür hem de 1 saat gibi kısa sürede tamamlanmaktadır. Melek kanadını andıran görünüme sahip dudaklar için Lip Lift ameliyatı çekici görünmeyi seven kadınlar içinde ilk tercihtir.

Op.Dr.Leyla Arvas
Plastik Estetik Cerrahi

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme