Kurban bayramı için sağlıklı ve keyifli beslenme önerileri

Kişisel Bakım
Birbirinden cazip ve iştah açıcı ikramların olduğu Kurban Bayramlarında küçük ama etkili önlemlerle sağlıklı ve keyifli bir beslenme programı uygulayabilirsiniz: Kavurmanın içine tereyağı ve kuyruk ya...
EMOJİLE

Birbirinden cazip ve iştah açıcı ikramların olduğu Kurban Bayramlarında küçük ama etkili önlemlerle sağlıklı ve keyifli bir beslenme programı uygulayabilirsiniz: Kavurmanın içine tereyağı ve kuyruk yağı koymadan, kendi suyuyla kısık ateşte pişirin. Mangalda etleri kömürleştirmeyin ama dışının pişip içinin çiğ kalmamasına dikkat edin. Et hazırlarken kullandığınız kesme tahtalarında çiğ sebze ve meyveleri doğramayın. Et yemeğinin yanına salata ve zeytinyağlı sebze eklemeyi unutmayın!

Birbirinden cazip ikramların hazırlanıp sunulduğu Kurban Bayramı sofralarında, özellikle kırmızı et ve tatlı tüketimi bir hayli artıyor. Bu durum; özellikle kalp hastalığı, hipertansiyon ve diyabet gibi kronik sorunları olanlarda, gastrit, ülser gibi mide problemleri yaşayanlarda ve ileri yaşlardaki kişilerde ekstra sağlık sorunları yaratabiliyor.

Oysa bayram dönemlerinde bazı küçük ama etkili beslenme önlemleriyle hem sağlığınızı koruyabilir hem de bayram ikramlarının keyfini çıkarabilirsiniz. Türkiye İş Bankası iştiraklerinden Bayındır Sağlık Grububünyesinde hizmet veren Bayındır İçerenköy Hastanesi Dyt. Ayşe Korkmaz; Kurban Bayramı için sağlıklı ve keyifli beslenme tüyoları verdi:

BAYRAMDA DA 5 ÖĞÜN BESLENİN: 

Bayram boyunca genellikle yapılan en büyük hata, gün içinde öğün sıklığına dikkat etmemek oluyor. Buna bağlı olarak da akşam yemek saatinde gecikiliyor ve yemek porsiyonları artırılıyor. Bu nedenle bayramlarda bile günde 4 -5 öğün olacak şekilde bir beslenme planı uygulanmalı. Fazla miktarda ve geç saatlerde yemek yemekten kaçınılmalı.

KIZARTMAYIN HAŞLAYIN: 

Bayramda hem ağız tadınız hem de sağlığınız için besin seçiminde bazı noktalara dikkat etmenizde fayda var. Yemek pişirme yöntemi olarak kızartmalar yerine, ızgara veya haşlamayı tercih edin. Ağır hamur tatlıları, şeker, aşırı yağlı, çok tuzlu, kalori açısından yoğun yiyecekler yerine, sebze ve meyve tüketimine ağırlık verin.

KAVURMAYI KISIK ATEŞTE PİŞİRİN

ETLERİ BİRKAÇ GÜN BEKLETİN: 

Kurban Bayramında dikkat edilmesi gereken en önemli nokta da sindirimi zor olan etlerin nasıl tüketileceği konusu oluyor. Yeni kesilmiş hayvanların etlerindeki sertlik, hem pişirmede hem de sindirimde zorluğa yol açar. Bu nedenle özellikle mide-bağırsak hastalığı olanlar; kurban etlerini hemen değil, buzdolabında birkaç gün beklettikten sonra, haşlama veya ızgarada pişirme yöntemiyle pişirerek tüketmeli.

KAVURMAYA KUYRUK YAĞI KATMAYIN: 

Ülkemizde Kurban Bayramlarında yapılması gelenek haline gelmiş olan kavurma, içine tereyağı ve kuyruk yağı konulmadan, kendi suyu ile kısık ateşte pişirilmeli. Etin içeriğinde bulunan yağ, yemeğin lezzeti için yeterli olduğundan ayrıca yağ eklemeye gerek kalmıyor.

ÇİĞ KÖFTEDEN UZAK DURUN

MANGALDA ETLER ÇİĞ KALMASIN: 

Mangal yapılması durumunda ise etlerin kömürleşmemesine, dışı pişen, içi çiğ kalan etlere dikkat edilmeli. Ayrıca yüksek risk taşıyor olmasından dolayı çiğ köfte tüketiminden kaçınılmalı.

ETİN YANINDA ZEYTİNYAĞLI OLSUN: 

Et hazırlamada kullanılan kesme tahtalarında çiğ sebze ve meyveleri doğrama işlemi yapılmamalı. Çiğ ette bulunan mikroorganizmaların sebze meyvelere geçmesine engel olmak için ayrı tahtalar kullanmak gereklidir. Bunun için pratikte karışıklık olmaması için de farklı renk kesme tahtaları kullanılabilir. Pişirme yöntemi olarak; haşlama, fırınlama ve ızgara gibi yöntemler tercih edilmeli, kızartmalardan ve kavurma yönteminden kaçınılmalı. Öğünlerde, etin yanına mutlaka dengeli bir öğün olması için salata ya da zeytinyağlı sebze yemeği ilave edilmeli.

HAMUR TATLILARINI TADIMLIK YİYİN ÇİKOLATA DEĞİL KURU MEYVE İKRAM EDİN

Bayram ziyaretlerinde ikram edilen hamur tatlıları tadımlık miktarlarda yenmeli. Bir sonraki yapacağınız ziyarette yine ikram yapılacağı ve bunun büyük olasılıkla tatlı olacağı unutulmamalı.

Bayramda bilinçsizce çikolata ve tatlı tüketilir. Fazla çikolata ve tatlı tüketimi, mide yanması, bağırsak bozuklukları gibi şikâyetlere neden olur. Çikolataya ve şekere alternatif olarak; vitamin ve mineralden zengin ve posa içeriği yüksek olan kuru meyveler, ceviz, fındık gibi kuruyemişler tercih edilebilir.

ÖRNEK KURBAN BAYRAMI MÖNÜSÜ

Sabah 

Şekersiz çay ya da bitki çayı

Tam buğday ekmek

1 – 2 dilim peynir

5 – 6 adet zeytin ya da 3 parça ceviz

Domates- salatalık- yeşillik

Kuru kayısı

Ara 

1 orta boy meyve

Öğle Akşam

1 -2 avuç içi kadar et / tavuk /balık

Bol salata (yağsız, limonlu ) ya da 1 tabak sebze yemeği

Tam buğday ekmeği ya da az miktarda pilav ya da makarna

1 kase yoğurt -2 avuç içi kadar et / tavuk /balık

Ara

Yarım porsiyon sütlü tatlı ya da 1 orta boy meyve

NOT: Yukarıdaki menü sağlıklı bir bireyler için örnek bir listedir. Unutulmamalıdır ki beslenme planı kişiye özeldir.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme