Gözenek Sorununa Alternatif Çözümler

Kişisel Bakım
⇒Gözenekler nasıl genişliyor ve tıkanıyor? Deri yüzeyinde her bir yağ bezinin deriye açıldığı porlar (gözenekler) bulunur. Yağ bezleri ürettikleri sebum (yağ) salgısını kıl folikülünün yanından d...
EMOJİLE

⇒Gözenekler nasıl genişliyor ve tıkanıyor?
Deri yüzeyinde her bir yağ bezinin deriye açıldığı porlar (gözenekler) bulunur. Yağ bezleri ürettikleri sebum (yağ) salgısını kıl folikülünün yanından deriye boşaltırlar. Özellikle yağ bezlerinin yoğun olduğu yüzün T bölgesi alanlarında gözlenen bu problemde; sebum salgısının koyu kıvamda olması, yağ bezinin hormonal nedenlerle ya da bazı ilaçların kullanımına bağlı olarak yağ üretimini artırması veya deriyi döşeyen hücrelerin bu gözenekler içine dökülmesi sonucu bu kanallar tıkanır. Buna bağlı olarak siyah ve beyaz noktalar (komedonlar) oluşur. Gözenekler içindeki sebum, deri bakterileri ile birleşip irinli aknelere de dönebilir. Siyah noktalar olarak kalabilir ya da zamanla içi boşaldıkça geniş ve delikli bir görünüme yol açabilir. Bütün bu saydığımız problemler, özellikle orta yaş ve üzeri kadınlar için ciddi sıkıntı yaratabilir.

⇒Gözenekler neden zamanla açılır?
Ciltte biriken yağ ve doku artıkları zaman içinde gözeneklerin genişlemesine neden olabilir. Ayrıca yaş ilerleyip deri elastikiyeti azaldıkça gözenekler daha da genişler. Yağ bezinin yoğun olduğu yüz gibi alanlarda daha fazla genişlemiş gözenek bulunabilir. Ayrıca terleme nedeniyle yağ salgısı arttıkça ciltteki gözenekler genişleyebilir. Cilt tipi de bu konudaki önemli etkenlerden biridir. Örneğin yağlı ciltlerde genellikle kuru yapılı ciltlere göre daha fazla sayıda genişlemeye eğilimli gözenek bulunur.

⇒Güneşe aşırı maruz kalma, hatalı ürün ya da belli ilaçların kullanımı gözeneklerin durumunu etkileyebilir mi?
Yazın vücuttaki ter salgısının artışına bağlı olarak gözenekler genişler. Aynı şekilde kullanılan kozmetik kremler, çeşitli ilaçlar, yoğun kıvamlı kapatıcılar ve makyaj ürünlerinin bir kısmı gözeneklerin tıkanmasına neden olabilir.

⇒Özel ürünler kullanarak bu sorunu çözmek mümkün mü?Şikayeti olan kişilerin hangi ürünleri kullanmalarını önerirsiniz?
Gözenekleri küçültmek için lokal olarak A vitamini içeren ürünler, glikolik asit ve salisilik asit içeren soyucular, dermatologların muayenelerinde kullanılan özel kimyasal etkili soyucu, doldurucu peeling ajanları kullanılabilir. Bu ürünlerin etki mekanizması; ciltte keratin hücrelerinin oluşumunu azaltmak, gözenek derinliğini azaltıp, kolajen yapımını uyararak gözeneklerin daralmasını ve çaplarının küçülmesi üzerine çalışır. Bunun yanında kremlerin etkisiz kaldığı vakalar için lazer terapi yöntemleri işe yarayabilir.

⇒Peki, gözenekleri temizleyen bantlar bu sorunu çözme konusunda işe yarıyor mu?
Gözenek temizleyici bantlar küçük çaplı sorunları çözmek için kullanılabilir ancak tıkanmış gözenekleri kesin olarak temizledikleri söylenemez.

⇒Gözeneklerin tıkanmasını engellemek için ne gibi önlemler alınabilir? Nelere dikkat etmek gerekir?
Öncelikle sorun yaşanan bölgenin düzenli olarak temizlenmesi, yağ salgısının doğru kozmetik ya da dermatolojik ürünlerin kullanılarak dengelenmesi ve ölü keratin hücrelerinin bölgeden uzaklaştırılması gerekir. Bunun için de deriyi soyan çeşitli peeling ürünlerinin kullanılmasını öneriyoruz. Elbette bu konuda öncelikli olarak bir dermatologla görüşülmesi çok çok önemli.

⇒Açık Gözeneklere Cerrahi Müdahale Yapılabilir mi?
Cellest Klinik’ten Op. Dr. Tunç Tiryaki bu soruya şöyle cevap veriyor: "Açık gözeneklere cerrahi olarak müdahale edilemiyor. Kimyasal peeling işlemi ya da mikrodermabrazyon, gözeneklerin sıkılaşması konusunda en iyi sonucu veren işlemler arasında bulunuyor. Bu tedaviler ayrıca cildin yüzeyindeki düzgünlüğü bozan engebe ve izleri yumuşatarak, daha düzgün bir görünüm kazandırıyorlar."

Haber365

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme