En Sık Tercih Edilen Yağ Aldırma Yöntemleri

Kişisel Bakım
Dünyada en sık tercih edilen estetik cerrahi uygulamalarından biri olan yağ aldırma operasyonu (liposuction), vücudun estetik görünümünü bozacak şekilde depolanan yağ kütlelerinin deri altından alınma...
EMOJİLE

Dünyada en sık tercih edilen estetik cerrahi uygulamalarından biri olan yağ aldırma operasyonu (liposuction), vücudun estetik görünümünü bozacak şekilde depolanan yağ kütlelerinin deri altından alınmasıyla gerçekleştirilir.

Yağ aldırma operasyonlarında tümesan, kuru teknik, ultrasonik liposuction ve lazer liposuction gibi yöntemler kullanılmaktadır. Günümüzde en sık tercih edilen yöntemler tümesan ve lazer liposuction’dır.

Tümesan Teknik

Islak ve tümesan isimleriyle anılan teknikte, genel veya lokal anesteziye ek olarak deri altına özel bir solüsyon enjekte edilir. Temelde serum, adrenalin ve anestezik ilaç içeren bu solüsyon hem ağrıyı keser, hem de kanamayı durdurur. Derinin altına bırakılan solüsyon, yağların şişmesini sağladığı için bu yöntem “şişirme tekniği” ismiyle de anılmaktadır. Derinin altındaki fazla yağlar sıvıyla birlikte alınır ve böylece ağrı, kanama ve dokulara zarar verilmesi gibi riskler minimuma indirilir.

Operasyon sonrasında sıvı birikimini ve şişliği engellemek, ayrıca derinin alt dokuya daha iyi yapışmasını sağlamak için hastanın 1 ay süresince korse giymesi gerekir.  Ameliyat sonrasında 16 saat boyunca uyuşukluk devam edebilir. 1 haftanın sonunda eğer varsa şişlikler inmeye başlar; 7-10 gün sonra ise dikişler alınır.

Lazer Liposuction

Çoğunlukla genel anestezi altında uygulanan yöntemde, kan kaybına neden olmayan ağrısız bir teknik kullanılır. Lazer yönteminin deri sıkılaştırıcı etkisi sayesinde operasyon sonrasında deride sarkma görülmez. İleri derecede yağ birikimi olan bölgelerde lazer ve tümesan teknik birlikte uygulanabilir.

Lazerle yağ alma operasyonunda, lazer atımını yapan fiberin içinden geçecek 1 mm çapındaki kanül, cildin altına iletilir ve lazer atışı yapılarak derinin altında katı halde bulunan yağlar sıvı hale getirilir. Sıvılaşan yağ kütlesi, ince kanüller ile derinin altından çekilir. Operasyonun ertesi gününde ağrı düzeyi düşük olacağından hasta ayağa kalıp yürüyebilir, 3 gün sonra ise normal hayatına geri dönebilir. Morluklar 10 gün içerisinde kaybolur. Vücuttaki yağ parçalanması, operasyondan 2 ay sonrasına kadar devam eder. 6. aya gelindiğinde ise vücuttaki ödemler tamamen yok olur. Bu hizmeti estetik merkezi Estecenter farkıyla yaptırabilirsiniz.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme