Boyalı Saçlar Nasıl Korunmalı?

Kişisel Bakım
Ahmet Rasim Küçükusta’nın yazısı Almanya’ da Stiftung Warentest isimli tarafsız bir tüketici örgütü tarafından yapılan araştırmada saç boyasını koruduğu iddiasıyla satılan şampuanların hiç...
EMOJİLE

Ahmet Rasim Küçükusta’nın yazısı

Almanya’ da Stiftung Warentest isimli tarafsız bir tüketici örgütü tarafından yapılan araştırmada saç boyasını koruduğu iddiasıyla satılan şampuanların hiçbirinin işe yaramadığı belirlendi.
 
Ultraviyole filtreler ve açai, üzüm çekirdeği yağı veya sihirli kimyasal maddeler bulunan bu pahalı şampuanların sıradan şampuanlara göre bir üstünlükleri olmadığı gibi, saçlara parlaklık vermiyor ve saç boyasının daha uzun dayanmasını da sağlamıyor.
 
Bild gazetesi ve Stern dergisinin internet sitelerindeki habere göre 21 deneğin saçlarının 12’şer defa yıkanıp kurutulduğu araştırmada saçların her yıkamada boya kaybettikleri, güneş ışınlarına maruz kalınmasının bu etkiyi daha da artırdığı ortaya çıktı.
 
Şampuanlar mikrobiyolojik testlerde biri hariç iyi bulundu. Sanotint isimli şampuanda ise daha ilk açıldığında hastalık yapma potansiyeli olan pek çok mikrop olduğu belirlendi.
 
Şampuanların taranabilirlik, esneklik, hacim ve parlaklık gibi bakım özelliklerinde de bir üstünlükleri olmadığı, çoğunun tatmin edici olmaktan öteye geçemedikleri görüldü.
 
Boyanın uzun süre muhafazası için ne yapılmalı?
 
Stiftung Warentest boya koruyucu şampuanlara fazladan para ödemeye gerek olmadığını, bunların sağladığı faydaların çok daha ucuz olan bir bebek şampuanı ile de elde edilebileceğini bildiriyor.
 
Saçların güneş ışınlarından bir şapka ile korunmasını ve denize ve havuza girdikten sonra tatlı su ile duş alınmasını tavsiye ediyor. Saçların her gün yıkanmaması öğütleniyor.
 
Stiftung Warentest’ in internet sayfasında test edildiği bildirilen şampuanlar şunlar:
 Aldi (Süd) / Kür Profi Line Shampoo Farbschutz-Komplex
 dm / Balea Colorglanz Shampoo
 Dove Color Schutz Shampoo
 Franck Provost Color Expert Professionelles Color-Shampoo
 Garnier Fructis Color Schutz
 Guhl Aktiv Farbschutz mit UV-Filter Wildrosenöl Shampoo
 Lidl / Cien haircare Color & Shine
 L’Oréal Elvital Color-Glanz Pflege-Shampoo
 Nivea Color Crystalgloss Color Shampoo
 Redken Color Extend Shampoo
 Rossmann / Isana Hair Colorglanz Shampoo mit UV Schutz
 Sanotint Farbschutz-Shampoo
 Schwarzkopf Gliss Kur Color Schutz Shampoo
 Schwarzkopf Professional Bonacure hairtherapy Color Save Shampoo
 Schwarzkopf Schauma Color Glanz Farbschutz-Shampoo mit UV Filter
 Syoss Color Protect Shampoo

Habertürk

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme