Ayrık diş tedavisinde etkili yöntemler

Kişisel Bakım
Dişler, insan suratında ilk olarak göz çarpan yapılardır. Dişlerin yapısı ve rengi, kişiliğiniz ve statünüz hakkında bilgi verir. Dişlerin ayrık olması, kişide çeşitli olumsuz etkilere sebep olur. Baz...
EMOJİLE

Dişler, insan suratında ilk olarak göz çarpan yapılardır. Dişlerin yapısı ve rengi, kişiliğiniz ve statünüz hakkında bilgi verir.

Dişlerin ayrık olması, kişide çeşitli olumsuz etkilere sebep olur. Bazı insanlar dişlerinin ayrık olmasından herhangi bir rahatsız duymazken, bazı insanlar ayrık diş sebebiyle gülmeye dahi çekinebilirler. Fakat diş teknolojilerinin gelişmesi sayesinde ayrık dişler oldukça kolay şekilde tedavi edilebilmektedir. Şayet ayrık diş, yalnızca ön dişlerde ise bu sorunu düzeltmek için çeşitli yöntemler mevcuttur. Ancak dişlerdeki ayrıklıklar daha geniş bir diş sahasına yayılmış ise tedavisi, ortodontik tedavi ile yapılabilmektedir.

Kadın ve Kadın’ın haberine göre Diş Hekimi Arzu Yalnız Zogun, ayrık diş tedavisi hakkında bilgi verdi.

Diş ayrıklıklarının oluşma sebepleri

– Dişler normal boyutta olsa bile, çene geniş ise diş ayrıklıkları görülebilir.

– Çene normal boyutta ise ancak dişler küçük ise diş ayrıklıkları meydana gelebilir.

– Çene geniş ise ancak dişler küçük ise diş ayrıklıkları meydana gelebilir.

– Geçirilen dişeti ameliyatları sebebiyle dişlerde ayrıklık meydana gelebilir.

Diş ayrıklıklarını kapatma yöntemleri

– Ortodontik tedavi sayesinde dişler arasındaki aralıkları kapatmak mümkündür.

– Işıklı dolgular  aracılığı ile dişler arasında bulunan aralıkları kapatmak mümkündür.

– Porselen laminalar sayesinde diş aralıkları kapatılabilir.

Laminalar ile ayrık tedavisi

Dişlerde yer alan boşluklar, ön yüzlerine oldukça ince porselen yapraklar uygulanarak kapatılabilmektedir. Lamina tedavisi ise dişlerdeki renk ve şekil bozuklukları da giderilebilir. Fakat lamina uygulamaları, oldukça deneyim gerektiren tedavilerdir. Bu sebeple güvenilir diş hekimlerine yaptırmak gerekir. Lamina porselenler teknik bakımdan oldukça avantajlı yöntemler olsa da, maliyet açısından diğer yöntemlerden biraz daha pahalıdır.

Laminalar oldukça hassas bir teknik ile üretilmiştir ve diş dokusu ile oldukça yüksek uyum sağlama özelliğine sahiptir. Bu sayede ayrık olan dişleri düzeltmek için oldukça başarılı bir yöntem olarak kabul edilir. Lamina tedavisinde, dişlere müdahale azdır. Kimi zaman dişlere müdahale yapılmasına gerek kalmaz ve yalnızca dişin ölçüsü alınır. Ardından, laboratuarda porselen dişler hazırlanır.  Porselen laminaların ışık geçirgenlik özelliği vardır. Bu sayede de dişe doğal bir görünüm kazandırır.

Bonding tedavileri

Bonding uygulamaları, koruyucu diş hekimliği alanında kullanılan bir yöntemdir. Uygulaması oldukça kolaydır.  Diş çürüklerinin tedavisinde kullanılan kompozit dolgular, dişlerin uzamasını ya da enine genişlemesi sağlar. Bunun dışında bonding uygulamaları ile dişlerde bulunan ayrıklarının kapatılması da mümkündür. Diş rengi ile uyum gösterecek kompozit malzemeler kullanılır.

Şayet diş için farklı herhangi bir müdahaleye ihtiyaç duyulmuyor ise, dolgu yapılacak alan pürüzsüz hale getirilir ve dişteki katmanların üzerine uygulanır. Ardından ışık aracılığı ile sabitleştirilir. İşlem tamamlandıktan sonra pürüzler onarılır ve cila yapılır. Uygulanan işlem süresi ise 30 dakikadır.

Bonding tedavisi her yaştan bireye uygulanabilir.

Diş teli

Diş telleri, diş, çene yapı ve şekil bozukluklarına sahip çocuklara uygulanan bir yöntem olarak düşünülür. Ancak diş teli her yaş içim uygun bir tedavidir. Günümüzde şeffaf diş teli seçeneği ile iş hayatında dahi rahatlıkla kullanılabilir. Diş telleri, düzensiz ve çarpık diş yapılarında oldukça başarılı bir tedavi yöntemidir.

Diş telleri, diş ve çene durumuna göre 1 ya da 2 yıl ağızda kalırlar. Bu sürenin kısalması ya da uzaması, diş telini takan hastaya bağlıdır. Şayet diş teline doğru bakılıyor ve tedavi aksatılmıyor ise, tellerin kısa sürede çıkması mümkündür. Ancak tam tersi söz konusu olur ise, diş telleri 2 seneden fazla kalabilir.

Diş tellerinin sağlık açısından herhangi bir zararı yoktur. Yetişkinlerin de kullanması tavsiye edilen bir yöntemdir. Dişlerdeki mevcut şekil bozukluklarının onarılmasındaki en etkili tedavi yöntemi, diş telleridir. Herhangi bir kemik hastalığı bulunmayan her birey, diş teli taktırabilir.

Diş teli tedavisinde alt ve üst yaş sınırı bulunur mu?

Ayrık diş sorunu olan her yaştaki kişiye diş teli uygulaması yapılabilir. Bu tedavinin alt ya da üst yaş sınırı bulunmaz. Diş teli takılmasına engel teşkil edebilecek herhangi bir sağlık sorunu bulunmayan her kişi diş teli tedavisinden yararlanabilir.

Diş tellerinin herhangi bir yan etkisi yoktur.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme