Anneliği Unutuyoruz!

Kişisel Bakım
Kendini şehir hayatının önceliklerine kaptıran kadınlar, anne olmayı erteliyor. Özellikle çalışan kadınların anne olmayı ertelediğini ifade eden uzmanlar, anne olmak için en ideal yaşın 20 – 30 ...
EMOJİLE

Kendini şehir hayatının önceliklerine kaptıran kadınlar, anne olmayı erteliyor. Özellikle çalışan kadınların anne olmayı ertelediğini ifade eden uzmanlar, anne olmak için en ideal yaşın 20 – 30 arası olduğunu belirtti.

Kadın hastalıkları ve doğum uzmanı Opr. Dr. Ayşe Duman, "İdeal anne yaşının en doğru cevabını kadın doğasına bakarak anlayabiliriz. Doğurganlığın en yüksek olduğu dönem yani aynı zamanda da sağlıklı bebek doğurmak açısından en uygun dönem 20 – 30 yaş civarıdır. Bu dönem tıbbi açıdan baktığımızda, gebe kalma şansının en yüksek olduğu dönem; kadın sağlığı açısından en rahat dönem; gebelik komplikasyonları açısından ise en az riskli dönemdir." diye konuştu. Bebek sahibi olmak isteyenlere de bir uyarıda bulunan Duman, "Bu anlamda sağlıklı nesiller dünyaya getirmek, sorunsuz bir gebelik ve doğum süreci yaşamak istiyorsak yaradılışımıza uygun davranmalıyız." Duman, kadının fiziki yapısı açısından ileri yaş anneliğinin zor geçebileceğini vurguladı.

Dr. Ayşe Duman, geç yaşta anne olan kadınların çocuklarının kişilik gelişimlerinin sorunlu olabileceğini belirtti. Duman, "Zira çocuklarımızın kişilikleri ve cinsel kimliklerinin temellerinin atıldığı 0 – 6 yaş arasında anneyi kadın gibi, babayı erkek gibi görmeleri gerekmektedir. Kadın gibi anne, şefkati sonsuz, sevgisini hiçbir zaman esirgemeyen. Erkek gibi baba koruyup kollayan, güç timsali olan." şeklinde konuştu. Duman, "Anne olmak doğurmak demek değildir, anne olmak anne olmaktır." diyerek ideal yaşın fiziksel ve psikolojik olarak yeterlikle elde edileceğinin altını çizdi.