Kolesterol ilaçlarındaki büyük tehlike

İlaç
Statin almanın kas ağrıları, eklem hastalıkları ve yaralanma sorununa yol açmasının çok daha fazla olduğu ifade edildi. Uzmanlar kolesterolün düşürülmesi için kullanılan statinlerin kas sorunlarını yü...
EMOJİLE

Statin almanın kas ağrıları, eklem hastalıkları ve yaralanma sorununa yol açmasının çok daha fazla olduğu ifade edildi. Uzmanlar kolesterolün düşürülmesi için kullanılan statinlerin kas sorunlarını yüzde 20 azalttığı belirtildi.

Amerikalı bilim insanları riskin göreceli küçük göründüğünü ama kalp hastası ve statin alan milyonlarca yaşlı ve genç insanın olduğunu söyledi.

Araştrımada miyopinin 1000 kullaıcından birinde kas ağrısı, hassaslık ve zayıflık yaptığı belirtildi. Bu durumun rabdomiyaolizleri ilerletttiği, kas hücrelerinin bozulmasını tamamladığı kaydedildi. Bunun sonucu da böbrek yetmezliği ve hatta ölümler de oluyor.

Bazı kas zayıflığı yaşayan hastalar ilaçları almayı durdursalar bile sorunlar devam edebiliyor. İngiliz Kalp Vakfı’nın yaptığı bir araştırmada üç hastadan biri bu ilaçlar reçetede yazılsa bile yan etkisi olduğu için kullanmadığı açığa çıktı.

Son yapılan araştırmada statinlerle hastalık dereceleri arasında bir ilinti olduğu ortaya çıktı. Bunlar kas zayıflaması, kramp ve tendon hastalıkları olarak karşımıza çıktı. North Texas Sağlık Bakım Sistemi’nden Dr. Ishak Mansi ve arkadaşları ABD askeri sağlık sistemi verilerini inveleyerek bu sonuca ulaştı.

JAMA Internal Medicine dergisinde yayımlanan araştrımada satatin kullananların kullanmayanlara göre yüzde 20 daha fazla kas-iskelet ağrısı, yüzde 13’ünün kayma, zorlanma veya burkulma ve kas aşrısı yaşadığı belirtildi.

internet haber

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme