Antibiyotik Direncimiz Batı’dan 4 Kat Fazla

İlaç
Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi (RSHM) Başkanı Doç. Dr. Mustafa Ertek, Türkiye’deki antibiyotik direnç oranının Kuzey Avrupa ve ABD’ye göre 3-4 kat daha fazla olduğunu belirtt. Dünya Sağl...
EMOJİLE

Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi (RSHM) Başkanı Doç. Dr. Mustafa Ertek, Türkiye’deki antibiyotik direnç oranının Kuzey Avrupa ve ABD’ye göre 3-4 kat daha fazla olduğunu belirtt.

Dünya Sağlık Günü nedeniyle Sağlık Bakanlığı İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğü’nde düzenlenen toplantıda konuşan Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi (RSHM) Başkanı Doç. Dr. Mustafa Ertek, Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) bu yılki günün temasını “yanlış antibiyotik kullanımı ve antimikrobiyal direnç’’ olarak belirlediğini söyledi. Bu temanın her geçen gün dünyada antibiyotik direncinin artmasından dolayı seçildiğini ifade eden Ertek, “Yanlış antibiyotik kullanımı nedeniyle böyle bir durum ortaya çıktı. Antibiyotiklerin doğru kullanımı için sağlık personeli ve halkın eğitimine önem veriyoruz’’ diye konuştu.

DSÖ Avrupa Bölge Direktörü Zsuzsanna Jakab da, antibiyotiklerin çok değerli buluşlar olmasına rağmen, doğru kullanılmadığını, dünyada şu anda hiçbir ilaca yanıt vermeyen “süper organizmalar”ın bulunduğunu belirtti.

KRİTİK NOKTADAYIZ
Jakab, şunlara dikkati çekti: “Antibiyotik direncinin daha önce görülmemiş düzeylere ulaştığı kritik bir noktada bulunmaktayız ve yeni antibiyotiklerin zamanında geliştirilmesi de mümkün gözükmemektedir. Avrupa’da ve tüm dünyada seyahatlerin sıklaştığını ve ticaretin büyüdüğünü dikkate aldığımızda herkes bilmelidir ki tüm ülkeler bu sorunu çözene kadar hiçbir ülke tek başına güvende olmayacaktır.’’

GAZETE HABERTURK