Yemek Borusuna Pil Yapıştı!

Hastalıklar
Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde, yuttuğu 25 kuruş büyüklüğündeki yuvarlak pilin yemek borusuna yapıştığı 2,5 yaşındaki çocuk, yeme içme problemi, kusma ve boğazında hırıltı şikayetiyle 3 hastane ...
EMOJİLE

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde, yuttuğu 25 kuruş büyüklüğündeki yuvarlak pilin yemek borusuna yapıştığı 2,5 yaşındaki çocuk, yeme içme problemi, kusma ve boğazında hırıltı şikayetiyle 3 hastane dolaşmasına rağmen, yanlış teşhis yüzünden 15 gün süreyle tedavi edilemedi.

İzmir’deki Behçet Uz Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesinde konulan teşhisin ardından 3 ameliyat geçiren çocuk, pilin yemek borusunda yarattığı tahribat yüzünden burundan sıvıyla besleniyor.

Alınan bilgiye göre, Ayvalık’ta yaşayan polis memuru Hüseyin ve eşi Sibel Doğan’ın 2,5 yaşındaki çocukları Arda, çekyatta oynarken düştü. Bir süre sonra kusmaya başlayan Arda, travma şüphesiyle Ayvalık Devlet Hastanesine kaldırıldı, ancak beyin cerrahı olmadığı için Burhaniye Devlet Hastanesine sevk edildi.

Burada bir şeyi olmadığı söylenerek evine gönderilen Arda’nın boğazından hırıltı gelmesi ve yeme içme problemi yaşaması üzerine, ailesi Edremit Devlet Hastanesine başvurdu.

Bronşiolit tanısı ile hastaneye yatırılan ve burada 10 gün tedavi gören Arda’nın rahatsızlığı geçmeyince, ailesi tarafından İzmir’deki Behçet Uz Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesine götürüldü.

Burada çekilen röntgen filminde Arda’nın yemek borusuna yapışık vaziyette duran bir cisim tespit edildi. Ameliyata alınan Arda’nın yemek borusundan 25 kuruş büyüklüğünde yuvarlak pil çıkarıldı. Arda’nın, çekyatta oynarken ağzına aldığı pili, düştüğü sırada yuttuğu sanılıyor.

Oksitlenen pilin yemek borusunda tahribata yol açtığı tespit edilen Arda, 55 gün boyunca hastanede kaldı ve 2 ameliyat daha geçirdi.

Yapılan operasyonların ardından yemek borusunun dokusu yüzde 70 oranında kendisini yenileyen Arda, sürekli hastaneye gelmek kaydıyla taburcu edildiği halde, hala yemek yiyemiyor. Günde 3 saatte bir burnundan sıvıyla besleniyor.

MUTFAĞI KİLİTLİYORUZ
Anne Sibel Doğan, oğlunun yemek borusunun büyük ölçüde tahriş olduğunu belirterek şunları söyledi:

”19 Ağustos’ta olacağı dördüncü ameliyat sonrası duruma göre 6 aylık bir çocuk gibi sıvı gıdalarla beslenmeye başlayacak. Eğer yüzde 100 doku yenilenirse biz beslenmeye sıfırdan başlamış olacağız. Arda’nın yiyecekleri görmemesi gerektiği için mutfağı sürekli kilitliyoruz. Eşimle birlikte yemek yiyemiyoruz. Birbirimizi idare ediyoruz. Birimiz Arda ile ilgilenirken diğeri yemek yiyor. Çocuğumuz zayıfladı. Çok mağdur olduk. Röntgen filmlerini görünce hayrete düştüm. Hastanelerin birinde 2 gün yattığımız halde film çekilmemesi zaten affedilir gibi değil. Diğerlerinde de ne röntgen filmlerini ne de tomografi sonuçlarını bize göstermediler. Biz görseydik fark ederdik. 3 uzman doktor nasıl göremedi inanamıyorum. Davacı olacağım.”

”İHMALİ OLANLARIN CEZALANDIRILMASINI İSTİYORUM”

Yaşadıklarına hala inanmadıklarını dile getiren baba Hüseyin Doğan da, ”Bu işin eğitimini almayan bizler dahi röntgen sonuçlarında oğlumun yutmuş olduğu pili görebildiğimiz halde, 3 farklı uzman doktor bu pili neden göremedi anlayamıyorum” dedi.

Doğan, yemek borusunda 15 gün kalan pilin oksitlendiğini ve içindeki kimyasal maddelerin oğlunun yemek borusunu ciddi derecede yaktığını ifade ederek, şunları kaydetti:

”Oğlum bu zamana kadar 3 kez endoskopiye girdi ve her endoskopi de narkoz alıp, 2-3 gün yoğun bakımda kaldı, her yoğun bakımdan çıktığında psikolojik olarak daha da çöktü. Bu olayda ihmali bulunanların ise cezalandırılmasını istiyorum.”

Haber Türk
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme