‘Uyku Hastalığı’ Hızla Yayılabilir!

Hastalıklar
  ABD’deki Bulaşıcı Hastalıkları Kontrol Merkezi’nden Sean Moore ve ekibi, bilgisayar ortamında, iklimbilimcilerin yüzyılda hava sıcaklığının, karbon salımına bağlı olarak 1,1-5,4 art...
EMOJİLE

 

ABD’deki Bulaşıcı Hastalıkları Kontrol Merkezi’nden Sean Moore ve ekibi, bilgisayar ortamında, iklimbilimcilerin yüzyılda hava sıcaklığının, karbon salımına bağlı olarak 1,1-5,4 artabileceğine ilişkin iki senaryosuna dayanan bir araştırma yaptı.

Bilimadamları, hastalığın ortalama sıcaklığın 20,7-26,1 olduğunda yayılabileceği sonucuna vardı.

İklim değişikliğinin, Doğu Afrika’nın bazı bölgelerinde parazitin hayatta kalabileceğinden daha sıcak olacağını belirten bilimadamları, bunun aksine Güney Afrika’daki bazı bölgelerin larvaların ”yuvası” haline gelebileceğini vurguladı.

Bu senaryolara göre, 2090’da yaklaşık 40-77 milyon kişinin daha hastalığa yakalanabileceğine dikkati çeken bilimadamlarının araştırması, ”Journal of the Royal society interface” dergisinde yayımlandı.

Çeçe sineğinin taşıdığı tek hücreli tripanozoma parazitinin insana bulaşması sonucu ortaya çıkan hastalık, tedavi edilmediği takdirde koma ve daha sonra ölümle sonuçlanabiliyor.

Dünya Sağlık Örgütü’ne şu anda 75 milyon kişi uyku hastalığına yakalanma riski taşıyor. Doğu, Batı ve Orta Afrika’da her yıl 70 bin kişi hastalıktan etkileniyor.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku gidermefanusturservismerkezi