Omuz ağrısını ciddiye alın!

Hastalıklar
Omuz ağrısının orta yaştaki her 5 kişiden birinde görüldüğünü söyleyen uzmanlar, cerrahi girişimlerin gündeme alınmadan önce ameliyatsız tedavi seçeneklerinin gözden geçirilmesi gerektiğini belirtti. ...
EMOJİLE

Omuz ağrısının orta yaştaki her 5 kişiden birinde görüldüğünü söyleyen uzmanlar, cerrahi girişimlerin gündeme alınmadan önce ameliyatsız tedavi seçeneklerinin gözden geçirilmesi gerektiğini belirtti.

Sürekli oturarak çalışmak, rüzgarda kalmak, ağır taşımak gibi günlük hayattaki rutin işlerin neden olduğu omuz ağrısı bazen cerrahi müdahaleye bile neden olabilecek sorunlardan kaynaklanabiliyor.

Omuz ağrısının orta yaştaki her 5 kişiden birinde görüldüğünü söyleyen Anadolu Sağlık Merkezi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Kıral, “Cerrahi girişimleri gündeme almadan önce ameliyatsız tedavi seçeneklerini gözden geçirmek gerekiyor” dedi.

Prof.Dr. Kıral, omuz ağrılarından korunmak için düzenli omuz egzersizleri yapmanın yanı sıra yoga ve yüzmenin ağrı gidermede çok etkili olduğunu söyledi.

Omuz ağrısı hemen herkesin şikayet ettiği bir sağlık sorunu iken bazı ağrılar daha ciddi hastalıkların habercisi olabiliyor. Omuz ağrısına yol açan çok sayıda neden olabileceğini söyleyen Kıral, “Ağrıların bir kısmı omuz eklemine bağlı olabilirken bir kısmı da başka bir bölgeden yansıyor ya da başka bir hastalığın habercisi olabilir” dedi.

Omuz ağrılarının yüzde 60’ının döndürücü kılıfla ilgili hastalıklar olduğunu söyleyen Prof. Dr. Kıral, “Omzun kendi sorunlarından ya da diğer nedenlerle oluşan ağrılar sonucu hasta omzunu uzun süre hareketsiz bırakırsa, omuz hareketlerinin neredeyse tamamen kısıtlandığı ve “donmuş omuz’ diye nitelendirilen ağır bir tablo ortaya çıkabilir” dedi. Prof. Dr. Kıral bu sorunun aşamalarına göre fizik tedavi ya da ameliyat ile tedavi edilebileceğini sözlerine ekledi.

Omuz ağrılarının yaşın ilerlemesi ve yanlış hareketlerle günlük yaşamı altüst edecek kadar şiddetlenebileceğini vurgulayan Prof. Dr. Kıral, “Omuz ağrılarından korunmak için düzenli omuz egzersizleri yapın. Yoga ve yüzme omuz ağrılarını gidermek için faydalı sporlardır” diyerek yapılmaması gerekenleri şöyle sıraladı:

“Ağır paket ve yükler taşıyarak omzunuzu zorlamayın. Araç kullanırken camı açmayın. Uzun süre kollarınızı yukarıda tutmanıza yol açan çamaşır asma, perde asma, yüksek raflardan cisimler indirme gibi hareketlerden mümkün olduğunca kaçının. Çocuklarınızın okul sıralarında doğru oturmasına dikkat edin ve ağır okul çantaları taşımasına izin vermeyin.”

Sabah