Öğrenciler İçin Mutfak Sırları

Hastalıklar
Öğrencilikte, günler öncesinden kalma yemekler yemek, buzdolabı olmayan, olsa da bozuk olan evlerde ilkel şartlarda gıda muhafaza etmek neredeyse normal görülür. Sık sık yaşanan zehirlenme vakaları, b...
EMOJİLE

Öğrencilikte, günler öncesinden kalma yemekler yemek, buzdolabı olmayan, olsa da bozuk olan evlerde ilkel şartlarda gıda muhafaza etmek neredeyse normal görülür. Sık sık yaşanan zehirlenme vakaları, bunu kanıtlar nitelikte maalesef. İşte özellikle öğrenciler ve deneyimsiz ev hanımları için gıda saklamaya yöntemleri.

Zaman Gazetesi’nde yer alan habere göre uzmanlar, gıda zehirlenmesi riskini azaltmak için kalan yemeklerinizi buzdolabında en fazla 4 gün süreyle saklayabileceğinizi belirtiyor. Eğer yemekleri bu süre içinde tüketemeyeceğinizi biliyorsanız, kalan yemeklerinizi hemen dondurucuya kaldırın.

Gıda zehirlenmesini anlamak için aile bireylerinde karın ağrısı, ishal, bulantı ve kusma olup olmadığına dikkat edin. Gıda zehirlenmesi, kirlenmiş yiyeceklerde bulunan bakteri gibi zararlı organizmalar tarafından oluşuyor. Bu bakteriler, genellikle yiyeceklerin tadını, kokusunu ya da görünümünü değiştirmediğinden, yemeğin tehlikeli olacağını düşünmezsiniz. Bu nedenle, yiyeceğin sağlıklı olup olmadığı konusunda şüpheleriniz olur ve en garanti çözüm olarak da yemeği çöpe atarsınız. Birçok gıda zehirlenmesi olayı yiyeceklerin uygun koşullarda saklanmasıyla önlenebilir.

• Et, tavuk ürünleri, balık, süt ürünleri ve yumurta gibi çabuk bozulan yiyecekleri hemen buzdolabına yerleştirin.

• Kalan yemeklerinizi oda sıcaklığında 2 saatten fazla, yazın ise bir saatten fazla dışarıda tutmayın.

• Soğuk salata veya sandviç gibi pişmemiş yiyecekleri bir an önce tüketin ya da buzdolabında saklayın.

• Bakteriler 4-60 derecelik bir ortamda çoğaldıkları için yemekleri dışarıda uzun süre bırakmayın.

• Yemekler tekrar ısıtılmamalı. Eğer ısıtılması gerekiyorsa yüksek derecelerde çok iyi ısıtılmalı.

• Donmuş ürünler çözüldüğünde pişirilmeli ve tekrar dondurulmamalı.

• Yeniden ısıtılan soslar, çorbalar ve et sularını kaynatın. Eğer kalan yemekleri yeniden ısıtmak için fırın kullanıyorsanız, çabuk ısındığından emin olmak için fırının sıcaklığının 165 derecenin altında olmamasına dikkat edin.

• Kalan yemekler için düşük sıcaklıkta fırın ve sofrada yemeği sıcak tutmaya yarayan alttan ısıtmalı kap önerilmiyor. Pişmiş yemekleri en güvenli ısıtma şekli mikrodalga fırında ısıtmaktır. Isınırken nemi ve sıcaklığı içinde tutmak için fırın poşeti ile yemeklerinizi kaplayabilirsiniz.

• Kalan yemeklerinizi mikrodalga fırında ısıttıktan sonra ılınması için biraz bekleyin. Yemeğin sıcaklığının 74 dereceye kadar düştüğünden emin olmak için temiz bir yemek termometresi kullanın.