Mide ve Bağırsak Enfeksiyonlarına Dikkat!

Hastalıklar
Uzman Doktor Salim Yaprakçı, sıcakların iyice artmasıyla birlikte yenilen, içilen gıdaların temizliğine dikkat edilmesi, bol sıvı tüketilmesi ve olur olmaz yere ilaç alınmaması yönünde vatandaşları uy...
EMOJİLE

Uzman Doktor Salim Yaprakçı, sıcakların iyice artmasıyla birlikte yenilen, içilen gıdaların temizliğine dikkat edilmesi, bol sıvı tüketilmesi ve olur olmaz yere ilaç alınmaması yönünde vatandaşları uyarırken, “Özellikle mikroplu yiyeceklerden bulaşan mide ve bağırsak enfeksiyonlarına karşı dikkatli olunmalı” dedi.

Uzman Doktor Salim Yaprakçı, daha çok çocuklarda görülen, ateş ve karın ağrısıyla başlayan mide ve bağırsak enfeksiyonlarına karşı dikkat edilmesi gerektiğini belirtti. Etkisini daha çok mevsim geçişlerinde gösteren, parazitlerin, bakterilerin, virüslerin, zehirli veya bozuk gıdaların ve sindirim sistemi alerjilerinin neden olduğu mide ve bağırsak enfeksiyonlarını önlemek için, yiyecek-içecek temizliğine ve yiyeceklerin tazeliğine önem verilmesi gerektiğini ifade eden Yaprakçı, “Yenilen, içilen gıdaların temizliğine önem verilmeli, bol sıvı tüketmeye özen gösterilmeli ve olur olmaz yere ilaç alınmamalı” dedi.

Hastalık belirtileri olan ateş, bulantı, kusma, halsizlik, ishal, kas ve karın ağrısı gibi şikayetlerin başlamasından sonra doktora gidilmesi gerektiğini belirten Yaprakçı, dengeli beslenmeye özen gösterilmesini ve bol miktarda vitamin alınması gerektiğini vurguladı.

Yaprakçı, bu tür enfeksiyonların tüketilen şeylerde, sıcaklarda ve soğuk algınlığında kendi gösterebileceğini söylerken, hastalık başlar başlamaz doktora gidilerek, hastalığın kontrol altına alınacağını ve daha ciddi bir safhaya geçişinin engellenebileceğine işaret etti. Ayrıca, bağırsak enfeksiyonlarına bağlı görülen ishallerde bol miktarda sıvı takviyesiyle ishalin devam ettirilmesinin toksinleri atmak için daha yararlı olabileceğini kaydeden Yaprakçı, mide ve bağırsak enfeksiyonları konusunda şu an için bir salgın tehlikesinin olmadığını dile getirdi. Uzman Doktor Yaprakçı, yaz aylarında bu tür enfeksiyonel hastalıklara karşı tedbirli olunması yönünde uyarıda bulundu.

 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme