Her yıl mutlaka bu kontrolü yaptırın!

Hastalıklar
Baş ve Boyun Kanser Birliği’nin (Head And Neck Cancer Alliance), 20-26 Nisan 2014 tarihlerini “Ağız Kanserleri Bilinçlendirme Haftası” olarak ilan ettiğini belirten Dentram Klinik Ağız Diş Çene Cerrah...
EMOJİLE

Baş ve Boyun Kanser Birliği’nin (Head And Neck Cancer Alliance), 20-26 Nisan 2014 tarihlerini “Ağız Kanserleri Bilinçlendirme Haftası” olarak ilan ettiğini belirten Dentram Klinik Ağız Diş Çene Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Serhat Yalçın, ağız kanserlerinde erken teşhisin önemine değindi. Ağız kanserlerinin diğer kanser türleri arasında tüm dünyada görülme sıklığı açısından 11. sırada yer aldığını belirten Yalçın, “istatistiklere göre, 5 kişinin 4’ü erken teşhisle en az 5 yıl yaşayabiliyor. Ağızdan kaynaklanan kanser çevre dokulara yayıldıktan sonra teşhis edilirse, bu oran 5 kişide 1’e düşüyor. Bu oranlardan da görüldüğü üzere erken teşhis hayat kurtarıyor” dedi.

Ntvmsnbc’nin haberine göre; “Diş hekiminizin bilinçli olarak yapacağı ağız içi muayene, radyografi incelemesi ve özel görüntülemelerle riski en aza indirebilirsiniz” şeklinde konuşan Yalçın, ağız kanserlerinin erkeklerde kadınlardan daha sık görüldüğünü, 40 yaş ve üzerinde riskin arttığını söyledi.

RİSKİ ARTIRAN ETKENLERE DİKKAT

– Alkol ve sigara kullanımı.

– Ailesinde baş ve boyun kanseri görülmesi.

– Ağız hijyeninin kötü olması.

– Çok sayıda eksik diş olması.

– Yoğun şekilde güneş ışınlarına maruz kalmak.

Diş hekimlerinin ağız kanserlerinin teşhisinde ilk durak olduğunu belirten Yalçın, “Gellrich çalışmasına göre, hastaların % 40’ını diş hekimleri teşhis ederken, aile hekimleri %27’sinin teşhisinde katkı sağlamıştır. Hastalarda belirtilerin ortaya çıkışı ile hekimin teşhis etmesi arasında 5 ay gibi bir süre geçtiği görülmektedir” dedi. Yalçın, bu gecikmenin;

– Hastanın ağzındaki yara ya da şişliğe zamanla alışması,

– Yaranın kendiliğinden zamanla geçeceğini düşünmesi,

– Gittiği hekimin, belirtileri doğru değerlendirememesine bağlı olduğuna dikkat çekti.

Ağız kanserlerinin genellikle ağız tabanı ve dilde görüldüğünü söyleyen Yalçın, “En kolaylıkla dudak kanserleri teşhis edilebiliyor. Ağız içinde yaptığınız kontrolde aşağıdaki belirtilerden birine veya birkaçına rastlarsanız en kısa sürede diş doktorunuza danışın” uyarısında bulundu:

EN SIK GÖRÜLEN BELİRTİLER

– Küçük, kenarları düzensiz beyaz alanlar (lökoplaki).

– Kırmızı alanlar (eritroplaki).

– Kırmızı beyaz alanlar (eritrolökoplaki).

-Kolaylıkla kanayan ve iyileşmeyen yaralar.

-Şişlikler ve doku kalınlaşmaları.

-Sürekli boğaz ağrısı.

-Kulak ağrısı.

-Ağız kokusu.

-Yutkunma ve konuşmada güçlük.

-Boyunda şişlik ya da büyüyen kitle.

KİŞİSEL MUAYENE NASIL YAPILMALI ?

“Ağzınız, genel sağlığınız bozulduğunda ilk ve en erken belirtilerin görüldüğü alandır” diyen Yalçın, her ay büyük bir aynanın karşısına geçerek aydınlık bir ortamda kişisel muayene yapılmasını önerdi ve muayenenin detaylarını şöyle aktardı:

– Hareketli protezlerinizi çıkartın.

– Dudaklarınızın iç yüzünü ve diş etlerinizi kontrol edin.

– Başınızı arkaya doğru eğerek damağınızı kontrol edin.

– Ağzınızın gerisindeki diş etlerinizi ve yanaklarınızın iç yüzünü hissedin.

– Dilinizi dışarı çıkartarak tüm yüzeylerini inceleyin.

– Alt çenenizin alt kısmında ya da boyun bölgenizde (lenf bezlerinde) şişlik olup olmadığını elinizle kontrol edin.