Hayır işleyen sağlığını koruyor

Hastalıklar
Carnegie Mellon Üniversitesi’nden bilim adamlarının yaptığı araştırma, karşılık beklemeden yılda en az 200 saat yardımda bulunan yaşlıların yüksek tansiyon riskinin yüzde 40’a kadar azaldı...
EMOJİLE

Carnegie Mellon Üniversitesi’nden bilim adamlarının yaptığı araştırma, karşılık beklemeden yılda en az 200 saat yardımda bulunan yaşlıların yüksek tansiyon riskinin yüzde 40’a kadar azaldığını gösterdi.

“Psychology and Aging”  dergisinde yayımlanan araştırmada, hayır işlerinde bulunmanın yüksek tansiyonu önlemede ilaçsız seçenek olabileceği vurgulandı.

Araştırmaya imza atanlardan Rodlescia S. Sneed, her gün, kötü beslenme, hareketsizlik gibi olumsuz hayat biçimlerinin yüksek tansiyon riskini artırdığına ilişkin yeni şeyler öğrenildiğini ancak ilk kez hayır işleri gibi olumlu etkenlerin riski azaltıp azaltmadığını incelediklerini belirtti.

Buna göre, ABD’de 51-91 yaşındaki 1164 kişinin katıldığı araştırmada bilim adamları, katılımcıların 4 yıl arayla, iki kez tansiyon bilgileri ve yaşam tarzlarına ilişkin verileri aldı. İlk görüşmede, bu kişilerin tansiyonunun normal olduğu not edildi.

Yılda en az 200 saat karşılık beklemeden yardımda bulunan kişilerde, 4 yıl sonra, yüzde 40 daha az yüksek tansiyona rastlandı.

Yaşlanmayla emeklilik, yakınların ölümü, çocukların evden ayrılması gibi olayların kişilerin sosyal etkileşim için doğal fırsatlarla daha az karşılaşmasına neden olduğunu belirten Sneed, yardım faaliyetlerinin sosyal bağların kurulmasını sağladığına dikkati çekti.

Bilim adamı, iyi sosyal ilişkilerin sağlıklı yaşlanma ve birçok hastalık riskini azalttığına ilişkin kanıtların bulunduğunu vurguladı.

AA