Güneş, Kalbe de İyi Geliyor

Hastalıklar
Güneşe aşırı derecede maruz kalmanın cilt kanserine yakalanma riskini artırdığı biliniyor, ancak yapılan son araştırmalar, güneşten gerekli ölçüde yararlanmanın birçok faydası olabileceğini gösterdi. ...
EMOJİLE

Güneşe aşırı derecede maruz kalmanın cilt kanserine yakalanma riskini artırdığı biliniyor, ancak yapılan son araştırmalar, güneşten gerekli ölçüde yararlanmanın birçok faydası olabileceğini gösterdi.

ABD’de yayımlanan bir araştırmada, D vitamini eksikliğinin kalp-damar hastalıklarına yakalanma riskini artırabileceği ortaya çıktı.

Harvard Tıp Fakültesinden Thomas Wang başkanlığındaki ekibin, 5 yıl boyunca ortalama 59 yaşındaki 1739 kişi üzerinde yaptığı araştırma, kanında D vitamini eksikliği bulunan (her mililitre kanında 15 nanogramdan az) kişilerin kalp krizi veya beyin kanaması geçirme ya da kalp yetmezliğine yakalanma riskinin, kanındaki D vitamini seviyesi daha yüksek kişilere göre iki kat fazla olduğunu ortaya koydu.

Araştırma, D vitamini eksikliği olan özellikle yüksek tansiyon veya şeker hastaları ya da kolesterolü yüksek hastalarda kalp-damar hastalıklarına yakalanma riskinin yüzde 60 daha fazla olduğunu da gösterdi.

Giderek daha fazla bulgunun D vitamini eksikliğinin kalp-damar için zararlı olduğunu gösterdiğini ve araştırma sonuçlarının ilginç olduğunu söyleyen Wang, bu vitaminin eksikliğinin kalp-damar hastalıklarını artırdığının kesin olarak belirlenmesi için daha geniş çaplı araştırmalar yapılması gerektiğini vurguladı.

Araştırma, Amerikan Kalp Derneği dergisinde yayımlandı.

GÜNEŞ KANSERİ YENME ŞANSINI ARTTIRABİLİYOR

Amerikan Ulusal Bilimler Akademisinin (PNAS) yıllık dergisinde yayımlanan başka bir araştırma da güneşli bölgelerde yaşayan, dolayısıyla D vitamini alabilen kişilerin kanserden ölme riskinin, daha az güneş olan kuzeydeki bölgelerde yaşayanlara göre az olduğunu gösterdi.

New York’taki Brookhaven Ulusal Laboratuarından bilim adamları, araştırmaya katılan hastaların kanındaki D vitamini seviyesiyle, hayatta kalma süresini karşılaştırdı.

Buna göre Avustralyalıların kanında İngilizlerden 3,4, İskandinavyalılardansa yaklaşık 5 kat fazla D vitamini olduğu görüldü.

Araştırmada ayrıca kuzeyden güneye gidildikçe, kolon, meme ve prostat kanseri bulgularına daha fazla rastlandığı, buna karşılık hayatta kalmayı başaran hasta sayısının da yükseldiği ortaya çıktı.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme