Gripli insana mesafeli olun

Hastalıklar
Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Oğuz Karabay, gribin salgın olduğunu belirterek, sağlıklı insanların gribe...
EMOJİLE

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Oğuz Karabay, gribin salgın olduğunu belirterek, sağlıklı insanların gribe yakalananlardan uzak durması gerektiğini söyledi.

Karabay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, gribe neden olan virüslerin her yıl farklı biçimde ortaya çıktığını anlattı. 

Bu yıl gribin “H3 N2” virüsüyle ortaya çıktığına işaret eden Karabay, “Bu sene karşılaştığımız grip türünün önceki senelerden karşılaştığımızdan farkı yok. Şu anda abartılmış bir durum var. İnsanlarımız gereksiz korku içinde. Bu seneki grip de önceki yıllarla aynı düzeyde. Tek farkı, etkilerinin biraz daha uzun sürmesi” diye konuştu.

Karabay, gripli bireylerin birkaç gün istirahat etmesinin yeterli olacağını kaydetti.

Gereksiz antibiyotik kullanımından uzak durulması gerektiğini vurgulayan Karabay, şöyle konuştu:

“Hala grip olmayanlar için en önemli korunma yolu, insanlarla aramıza mesafe koymaktır. Gribe yakalanmış insanlarla, samimi olmaktan kaçınalım. Grip salgının olduğu bu dönemde, insanlarla aramıza mesafe koymamız çok önemli çünkü grip bir salgın ve daha çok insandan insana geçiyor. Bunun için de gribe yakalanmış insanlarla aramıza mesafe koymamız gerekiyor. Bu şekilde gripten kurtulabiliriz. Gripli bireylerle temas ettikten en fazla 15 dakika sonra elleri temiz şekilde yıkarsak hiç sorun kalmaz. Gripli insanlarla aranıza mesafe koyun.”