Grip Türkiye’ye Sıçrayabilir

Hastalıklar
Meksika’da 103 kişinin ölümüne neden olan ‘domuz gribi’ salgını, pek çok ülkede paniğe yol açtı. Virüse ABD, Kanada, İspanya, Brezilya ve Avustralya’da rastlandı. ABD’nin...
EMOJİLE

Meksika’da 103 kişinin ölümüne neden olan ‘domuz gribi’ salgını, pek çok ülkede paniğe yol açtı. Virüse ABD, Kanada, İspanya, Brezilya ve Avustralya’da rastlandı. ABD’nin beş eyaletinde 20 kişiye domuz gribi teşhisi kondu. Meksika ve ABD’nin ardından Kanada da ülkede domuz gribi vakalarının olduğunu resmen açıkladı.

Dünya Sağlık Örgütü, hastalığın kontrolden çıkmak üzere olan geniş çaplı bir salgın olabileceği uyarısında bulunurken, pek çok ülke Amerika kıtası ülkelerinden canlı domuz ve domuz eti alımını durdurduğu açıkladı.

Salgını değerlendiren uzmanlar domuz gribi salgınının Türkiye’ye de sıçarama olasılığını, salgının seyrini, etkilerini ve alınması gereken tedbirleri anlattı.

Prof. Dr. Haluk Eraksoy (Türk Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı):

‘VAKALAR İNSANDAN İNSANA GEÇTİĞİNİ GÖSTERİYOR’

Domuz gribi insanları da etkileyebiliyor, bu zor da olsa insana bulaşabilen bir virüs… Virüsün hayvanlardan insanlara geçtiği ilk basamak herhalde gerçekleşmiş olmalı. Bu grip tablolarında ikinci basamak insandan insana bulaşmadır. Ama insandan insana bulaşma tabii ki daha zor olan bir basamak. Şu anda onun gerçekleştiğine ilişkin Dünya Sağlık Örgütü’nden resmi bir açıklama yapılmadı. Ancak vaka sayıları insanlar arasında da yayılmasının gerçekleştiğini düşündürüyor. Bu kaygı verici bir durum.

Örneğin kuş gribi ile bir benzerlik kurmak gerekirse, kuş gribinde kanatlılardan insana zor da olsa bulaştığınız biliyoruz ama insandan insana bulaşmanın hâlâ çok güç olduğunu da biliyoruz. Oysa şimdi domuzlarda hastalık yapan virüs, bu engeli aşmış gibi görünüyor ve insandan insana da yayılma potansiyelini taşıyor.

HASTALIĞIN GÖRÜLDÜĞÜ YERLERE GİDECEKLER DİKKATLİ OLMALI

Hastalığın görüldüğü ülkelere gidecek yurttaşlarımız açısından bir bulaşma riski olduğu gibi, o bölgelerden gelecek insanlar da eğer virüs taşıyorlarsa ülkemize bu virüsü getirebileceklerini düşünmek gerekir.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku gidermefanusturservismerkezi