Demir ilaçlarıyla birlikte süt tüketmeyin!

Hastalıklar
Demir, büyümeye yardım eder. Özellikle gelişme çağındaki çocuklar için önemlidir. Yrd. Doç. Dr. Ebru Tuğrul Sarıbeyoğlu, demir ilaçlarının ve demir ihtiva eden gıdaların süt ve süt ürünleri ile birlik...
EMOJİLE

Demir, büyümeye yardım eder. Özellikle gelişme çağındaki çocuklar için önemlidir. Yrd. Doç. Dr. Ebru Tuğrul Sarıbeyoğlu, demir ilaçlarının ve demir ihtiva eden gıdaların süt ve süt ürünleri ile birlikte alınmaması gerektiğini söylüyor. Sarıbeyoğlu, süt ürünlerinin vücudun demir ihtiyacını engellediğini belirtiyor.

Demir minerali, bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklardan korunmaya yardımcı olur. Demir, vücudun büyümesine de yardım eder. Bu nedenle, özellikle gelişme çağındaki çocuklar için vücut ve beyin gelişimi açısından çok önemlidir. Ancak yapılan birtakım hatalar, demirden tam olarak faydalanmayı engelliyor. Demir ihtiva eden ilaçlarla birlikte süt ve süt ürünlerinin tüketilmesi, demirin bağırsaklardan emilmesini azaltıyor. Bu nedenle demir ilaçlarının bu tür gıda maddelerinden en az 1,5 saat önce veya sonra alınması gerekiyor. Kepekli ekmek tüketen bir çocuk da yeterince demirden fayda sağlayamıyor. Acıbadem Maslak Hastanesi çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı Yrd. Doç. Dr. Ebru Tuğrul Sarıbeyoğlu, C vitamininin demirin emilimini artırdığını belirtiyor. Sarıbeyoğlu, demirden zengin besinlerle C vitamininin birlikte tüketilmesi gerektiğini öneriyor.

Ebru Tuğrul Sarıbeyoğlu, gıdalarla ilgili çok fazla yanlış bilginin olduğunu söylüyor. Sarıbeyoğlu, en büyük yanlışın ise ıspanak ve pekmezin demir yönünden zengin olduğu bilgisi olduğunu vurguluyor. Ispanak ve pekmezde yüksek demir içeriğinin mevcut olmadığını aktaran Sarıbeyoğlu, “Tüm yeşil yapraklı sebzelerde demir vardır, ama ıspanak ve pekmez demir deposudur, en yüksek içeriğe sahiptir diyemeyiz. Pekmezin içinde karbonhidrat dışında çok sayıda mineral bulunur. İki tatlı kaşığı pekmez içinde günlük manganez, bakır, demir, kalsiyum ve potasyum ihtiyacımızın yüzde 10’u bulunur. Daha az miktarda da magnezyum, vitamin B6 ve selenyum vardır. Bu nedenle pekmezin önemi zengin demir kaynağı olmasından kaynaklanmamaktadır.” diyor. Sarıbeyoğlu, pekmezdeki kalsiyum ve magnezyum içeriğinin daha önemli olduğunu aktararak, “Sütü kalsiyumdan zenginleştirmek amacıyla sütün içine bir iki kaşık pekmez ilave edilebilir. Hem de süt basit şeker yerine çok daha değerli ve mineral içeriği zengin bir tatlandırıcı ile tatlandırılmış olur.” şeklinde konuşuyor.

KÖFTEYLE SALATA TÜKETİLMELİ

Sarıbeyoğlu, çocuklara kepekli ekmek yedirilmemesi hususunda da ebeveynleri uyarıyor. “Kepekli ekmek, içeriğindeki kepek nedeniyle bağırsak hareketlerini hızlandırır” diyen Sarıbeyoğlu hızlanan bağırsaklar nedeniyle demirin emilmesi için gerekli ve yeterli süre oluşamadığını belirtiyor.

Öte yandan C vitamini demirin emilimini artırıyor. Demirden zengin olan besinlerle C vitamininin birlikte tüketilmesini söyleyen Sarıbeyoğlu, çocukların yumurtanın yanında portakal suyu veya domates, köfteyle de salata tüketmelerini tavsiye ediyor.

Kafeinli içecekler yemekle içilmemeli

– Konserve kutusu açıldıktan sonra besinler içinde bekletilmemeli.

– Etler kavrularak ve fırında fazla pişirilmemeli.

– Kurubaklagillerin iyi pişirilmemesi, çay ve kahvenin yemeklerle birlikte içilmesi alınan demir miktarını düşürüyor.

– Kafeinli içecekler, mutlaka yemekten 45 dakika sonra tüketilmeli.

– Kırmızı et, dalak, karaciğer gibi sakatatlar, yumurta sarısı, mercimek ve yeşil sebzeler demir içeriği en yüksek gıdalar.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme